Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Betlémské kapli v Praze si připomněli výročí mučednické smrti Jana Husa

Domácí zpravodajství / / ČTK / 8. července 2024 23:25
V Betlémské kapli v Praze si připomněli výročí mučednické smrti Jana Husa

Betlémská kaple v Praze
Autor: Wikipedia.org / Bkwillwm / Wikimedia Commons

Praha - Lidé si dne 6. července v zaplněné Betlémské kapli v Praze připomněli výročí mučednické smrti Jana Husa, jenž v ní počátkem 15. století kázal. Středověký církevní reformátor byl pro své názory upálen před 609 lety v německé Kostnici. Při tradiční bohoslužbě zazněly modlitby a přímluvy i za spravedlivý mír pro Ukrajinu, Izrael a Pásmo Gazy a za ochranu klimatu. Patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta poukázal na Husovo úsilí o soulad a vzájemnost či na sociální stránku jeho kázání.

Bohoslužby se zúčastnili také zástupci římskokatolické, evangelické a pravoslavné církve. Předseda Ekumenické rady církví Tomáš Tyrlík mluvil ve vystoupení o reformátorově autenticitě a vnitřní integritě. „Na nesoulad mezi slovy a skutky jsme velmi citliví. Integrita vede k důvěryhodnosti,“ řekl Tyrlík, jenž je biskupem Slezské církve evangelické augsburského vyznání. Vyzdvihl také Husovu odvahu, s níž usiloval o nápravu tehdejší církve. „Byl velmi vzdělaný, navzdory tomu rozuměl prostým lidem,“ uvedl.

Místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) zdůraznila ve vystoupení Husovu pravdivost. I díky této základní hodně jeho odkaz podle ní přetrval.

Královéhradecký biskup husitské církve Pavel Pechanec se v kázání zamýšlel nad nespokojeností ve společnosti. Podotkl, že nespokojenost je stará jako samo lidsko a projevuje se napříč kontinenty a nabádal k odstupu a k nadhledu.

Den Husova upálení se v Česku slaví jako státní svátek. Hus byl katolický kněz. Církev ale kritizoval za odvrácení se od jejích prvotních ideálů, odmítal její institucionalizaci, kritizoval kněží žijící v hříchu nebo kupčení s odpustky. Církví byl označen za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července roku 1415 upálen. Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní husitské revoluci. Kromě snah o reformu církve i společnosti je Husovi připisováno autorství traktátu O českém pravopise, zavádějícího diakritická znaménka.

Hus je podle současných historiků příkladem zásadovosti, statečnosti, svobody svědomí a ochoty držet se pravdy. Předběhl v mnoha směrech zásady budoucích protestantských reformací.

 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)