Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež František přijal arcibiskupa Nuzíka a další nově jmenované zástupce církve

Ze světa / bohpet / Vlastní zpráva / 11. července 2024 0:47
Papež František přijal arcibiskupa Nuzíka a další nově jmenované zástupce církve

Setkání nově jmenovaných metropolitů s papežem (červen 2024)
Autor: Bohumil Petrik

Vatikán - Papež František na svátek světců Petra a Pavla na bohoslužbě v bazilice svatého Petra osobně pozdravil olomouckého arcibiskupa. Moravský metropolita Josef Nuzík přijal palium, čili pruh bílé vlny s černými křížkami. Symbolizuje ztracenou ovečku, kterou hledá dobrý pastýř Ježíš, a také jednotu arcibiskupů s papežem.

Palium dostalo několik dalších desítek arcibiskupů metropolitů, které František jmenoval v uplynulém roce. Odevzdává se tradičně právě na tuto slavnost.

V homilii římský biskup připodobnil obrácení Šavla k velikonoční zkušenosti, která pak pokračuje v rozjímaní až Pavel objeví milost slabosti. Dále dodal, že oba apoštolové Petr a Pavel měli zkušenost milosti:

„Zažili Boží dílo, které otevřelo dveře jejich vnitřního a skutečného vězení, kde byli zavřeni kvůli evangeliu. A navíc před nimi Pán otevřel dveře evangelizace, aby mohli zažít radost ze setkání se svými bratry a sestrami vznikajících společenství a aby mohli přinést naději evangelia každému. A letos se i my připravujeme na otevření Svaté brány.“

V roce 2025 totiž katolická církev slaví řádné jubileum známé jako svatý rok.

Na papežské liturgii kromě jiných jazyků zazněla prosba v češtině:

„Ty jenž jsi Pánem života a dějin, dej, ať se učedníci Tvého Syna, které jsi pozval ke stolu Slova a Eucharistie, obnoví a posílí ve víře.“

Na bohoslužbě byla taky delegace patriarchátu v Konstantinopolu, kterou František přijal na audienci. Během setkání povzbudil probíhající dialog mezi katolickou a pravoslavnou církví, který zahrnuje citlivé historické a teologické otázky. Vyzval pastory a teology, ať nezůstanou u čistě akademických sporů, ale aby poslušně naslouchali, co církvi říká Duch Svatý:

„Dialog mezi našimi církvemi nepředstavuje žádné riziko pro celistvost víry, je to spíš potřeba, která vyvstává z věrnosti Páně a vede nás k celé pravdě prostřednictvím výměny darů pod vedením Ducha svatého.“

František připomněl, že příští rok je 1700. výročí ekumenického koncilu v Nicey. Vzpomínka na tuto událost může pomoci všem věřícím v růstu v Kristu a při vydání společného svědectví o víře a touze po větším společenství, doplnil papež.

Na audienci zmínil, že příští rok možná pojede do Turecka do místa poblíž Nicey, kam ho pozval patriarcha Bartoloměj:

„Doufám, že zdraví, věk a jubilejní závazky, dá-li Bůh, mi dovolí realizovat tuto cestu, kterou tak toužím podniknout.“

Mezi 29. a 30. červnem se v katolických kostelech po celém světě konala tradiční sbírka Haléř svatého Petra. Je určena na podporu papeže v jeho materiálních potřebách a zejména se používá na charitativní činnost.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
53%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
4%
 
Ne
39%
 
V mé církvi již ženy slouží
4%
 
(Počet hlasů celkem: 51)