Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Z afghánských bezpečnostních sil bylo propuštěno 281 členů, neměli plnovous

Ze světa / / ČTK / 22. srpna 2024 11:00
Z afghánských bezpečnostních sil bylo propuštěno 281 členů, neměli plnovous

Ilustrační foto
Autor: pixabay.com

Kábul - Afghánské ministerstvo pro podporu ctnosti a prevenci neřesti za poslední rok identifikovalo 281 příslušníků bezpečnostních složek, kteří si nenechali narůst plnovous, a propustilo je ze služby. Ministerstvo podle agentury Reuters rovněž uvedlo, že za poslední rok zničilo 21.328 hudebních nástrojů a zabránilo prodeji tisíců „nemorálních a neetických“ filmů na internetu.

Ministerstvo pro podporu ctnosti a prevenci neřesti se po nástupu islamistického hnutí Tálibán k moci v roce 2021 nastěhovalo do sídla ministerstva pro otázky žen, které bylo zrušeno. Organizace pro lidská práva a OSN ministerstvo kritizují, protože podle nich tvrdě omezuje mimo jiné práva žen a svobodu projevu.

Tálibán slíbil, že bude vystupovat umírněněji než za své předchozí vlády v 90. letech, postupně se ale vrací ke striktním nařízením. Ženy musí chodit zahalené, nesmějí cestovat samy na delší vzdálenosti, část studentek se stále nemohla vrátit do škol a mnohým ženám nebyl umožněn návrat do zaměstnání.

Představitelé ministerstva pro podporu ctnosti a prevenci neřesti dnes uvedli, že za poslední rok zadrželi v Afghánistánu za „nemorální činy“ více než 13.000 lidí. Zhruba polovinu z nich po 24 hodinách propustili. Důvod jejich zadržení neupřesnili.

Pomocná mise OSN pro Afghánistán (UNAMA) v minulosti informovala o případech, kdy mravnostní policie zastavila a zadržela ženy, někdy i na několik hodin, protože jejich oblečení podle ní neodpovídalo pravidlům islámu. Ministerstvo pro podporu ctnosti a prevenci neřesti uvádí, že ženy musí mít na veřejnosti obličej zakrytý závojem nebo nosit burku zahalující celé tělo.

Většina Afghánek si i před nástupem Tálibánu k moci zahalovala na veřejnosti vlasy, některé ženy, zvlášť v metropoli Kábulu, si ale nezakrývaly obličej ani nenosily burku, píše Reuters.

Zvláštní zpravodaj OSN pro Afghánistán Richard Bennett dostal zákaz vstupu do země, sdělil dnes mimo jiné diplomatický zdroj agentuře AFP. „Richard Bennett byl před několika měsíci informován, že nemá povolení cestovat do Afghánistánu,“ uvedl zdroj poté, co o zákazu informovala afghánská média s odvoláním na mluvčího afghánské vlády.

 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Františkova ekonomika

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Může zpovědní tajemství přispívat k neřešení kauz sexuálního zneužívání?
Ano
43%
 
Spíše ano
2%
 
Ne
48%
 
Spíše ne
7%
 
(Počet hlasů celkem: 178)