Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Na pouti v Tetíně bude požehnán základní kámen nové kaple v Brně-Novém Lískovci

Kraje: Středočeský / / / 17. září 2024 9:31
Na pouti v Tetíně bude požehnán základní kámen nové kaple v Brně-Novém Lískovci

Rekonstrukce vzhledu sv. Ludmily
Autor: repro ČT

Tetín (Berounsko) - Požehnání základního kamene nové kaple v Brně-Novém Lískovci je na programu Svatoludmilské poutě, která se uskuteční o víkendu v Tetíně na Berounsku. Speciálně umělecky zpracovaný kámen s vytesanou symbolickou šálou svaté Ludmily požehná během dvoudenních oslav emeritní arcibiskup Robert Bezák. Poté se kámen vydá na pouť do Nového Lískovce, kde začne stavba nové kaple, informovala ČTK za spolek Svatá Ludmila Hana Tietze.

Nápad postavit kapli v Novém Lískovci vznikl při oslavě výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně v roce 2021. Moderní kapli, která vzniká na Kamenném vrchu, zasvětí její tvůrci právě první české kněžně. Základní kámen věnuje Tetín přímo z místa, kde Ludmila zemřela mučednickou smrtí.

Návrh umělecké úpravy kamene připravil a vytesal umělecký kameník Dalibor Šebesta ze Zdic. Zadavatelem akce je statutární město Brno. Kámen je nyní vystavený v kostele svaté Ludmily v Tetíně.

Svatoludmilská pouť v Tetíně je tradiční poctou patrně nejznámější české světici, která zemřela právě na tomto místě 15. září 921 mučednickou smrtí. Program začne v sobotu v 10:00 bohoslužbou a požehnáním základního kamene a bude pokračovat nedělního večera. Chybět nebudou koncerty, programy pro děti s pouťovými atrakcemi, trhy, divadlo, kino, výstava či ochutnávky burčáku. Tetínští také vystaví relikvii svaté Ludmily.

Spolek Svatá Ludmila je partnerem poutě a připravuje poutní Stezku svaté Ludmily, kterou chce otevřít na jaře 2025. Stezka vzniká také při příležitosti 1100. výročí přenesení ostatků svaté Ludmily z Tetína na Pražský hrad. Připravuje i prodloužení Vintířovy stezky, která nyní končí v Blatné. Ambicí spolku je stezku dovést až do Břevnovského kláštera, kde jsou uloženy ostatky svatého Vintíře. Své aktivity spolek rovněž směřuje k roku 2027 a k připomenutí 1030. výročí smrti svatého Vojtěcha.

Spolek Svatá Ludmila vznikl v roce 2015 s cílem propojovat svatoludmilská místa nejen v Česku a pečovat o odkaz svaté Ludmily. Po Národní pouti k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v roce 2021 rozšířil spolek svou činnost o propagaci dalších více či méně významných poutních míst v Čechách a na Moravě. V rámci projektu Naši světci se věnuje připomínání odkazu národních světců a historických osobností spojených s počátky českého státu. Více o spolku se zájemci dozvědí na webových stránkách www.svataludmila.cz.

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Kolik ročně přispěje ve sbírce v kostele nebo na účet církve?
100 000 Kč a více
8%
 
50 000 Kč a více
7%
 
10 000 Kč a více
33%
 
1000 Kč více
30%
 
Méně než tisíc korun
3%
 
Na aktivity církví nepřispívám
18%
 
(Počet hlasů celkem: 60)