Přeskočit na obsah
Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Americký pastor byl po 18 letech propuštěn z vězení v Číně, vrátil se do USA

Ze světa / lektet / ČTK / 17. září 2024 9:35
Americký pastor byl po 18 letech propuštěn z vězení v Číně, vrátil se do USA

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Creative Commons

New York – Americký pastor David Lin, který strávil 18 let v čínském vězení, byl propuštěn na svobodu a odletěl domů k rodině žijící v Texasu. Osmašedesátiletý Lin byl odsouzen v roce 2006 na doživotí na základě obvinění, která byla podle USA smyšlená. Čínský soud ho shledal vinným z podvodu, kterého se měl dopustit, když pomáhal zakládat modlitebnu pro podzemní církev, informoval dnes zpravodajský server BBC News.

Propuštěn byl jen několik týdnů poté, co se americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan setkal v Pekingu s čínským ministrem zahraničí Wang Iem.

Linova dcera Alice řekla serveru Politico: „Žádná slova nemohou vyjádřit naši radost – musíme dohnat spoustu času.“ V době, kdy byl ve vězení, David Lin promeškal její svatbu i narození svého vnuka. Dodala, že v sobotu ji kontaktovalo americké ministerstvo zahraničí a potvrdilo, že čínské úřady jejího otce propustily z vězení a že v neděli přiletí do San Antonia v Texasu.

„Vítáme propuštění Davida Lina z vězení v Čínské lidové republice,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí. „Vrátil se do Spojených států a nyní se poprvé po téměř 20 letech může setkat se svou rodinou.“

Linovo propuštění přišlo několik dní před kongresovým slyšením zaměřeným na americké občany zadržované v Číně, kterých jsou podle odhadů dvě stovky. Dva další Američané, Mark Swidan a Kai Li, jsou podle ministerstva zahraničí vězněni neprávem. Swidan je v současné době v cele smrti za údajné obchodování s drogami. Všichni prý mají zdravotní problémy.

Čína neuznává dvojí občanství, což znamená, že lidi, kteří mají americký i čínský pas, Peking považuje za čínské občany.

 

 

 

 

 

 

 

Související zprávy a články

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?