
Starokatolíci na Slovensku chtějí změnu zákona o registraci církví, považují ho za diskriminační
Ze světa / kir / starokatolici.eu / 17. září 2024 13:18

Ilustrační foto: Bratislava, hlavní město Slovenska
Autor: Wikipedia.org / Ypsilonatshared / Creative Commons
Bratislava - Občanské sdružení Starokatolíci na Slovensku uspořádalo další kulatý stůl na téma registrace církví a náboženských společností na Slovensku. Media o tom informoval Martin Kováč, předseda sdružení. Zástupci neregistrovaných náboženských společností společně s poslanci Parlamentu Slovenské republiky a odborníky společně hledali cesty ke změně současných podmínek registrace.
Současná legislativní úprava registrace církví na Slovensku je dlouhodobě předmětem kritiky odborníků, lidskoprávních institucí i neregistrovaných náboženských společností. K uznání nové církevní obce státem je třeba prokázat, že má nejméně 50 000 dospělých členů s trvalým pobytem na Slovensku a slovenským občanstvím. Takový zákon nemá v okolních zemích ani ve světě obdoby. Občanské sdružení Starokatolíci na Slovensku, které zastupuje jednu z neregistrovaných církevních obcí, proto dlouhodobě vede kampaň za změnu tohoto zákona.
V pondělí 9. září uspořádalo kulatý stůl s poslanci a poslankyněmi slovenského parlamentu, odborníky a zástupci neregistrovaných společenství, kde si vyměňovali své zkušenosti a snažili se najít možná řešení. „Setkání s poslanci navázalo na náš předchozí odborný kulatý stůl, kterého se koncem srpna zúčastnili ombudsman Róbert Dobrovodský, výkonná ředitelka Střediska pro lidská práva Silvia Porubänová a ředitel náboženského odboru ministerstva kultury Radovan Čikeš. Je zřejmé, že nejlepším a nejpoctivějším řešením současné extrémně přísné a diskriminační legislativy by byla spravedlivá novela zákona,“ říká Martin Kováč, předseda starokatolíků na Slovensku a starokatolický kněz.
Z více než dvaceti pozvaných poslanců a europoslanců napříč parlamentně-politickým spektrem přijalo pozvání pět: Ondrej Dostál, Zora Jaurová, Mária Kolíková, Lucia Plaváková a Ondrej Prostredník. Martin Kováč zmapoval dosavadní aktivity starokatolíků v této oblasti: „V posledních letech se obrátili na veřejného ochránce práv a Slovenské národní středisko pro lidská práva. Vstoupili do kontaktu s vládním zmocněncem pro ochranu náboženské svobody a zajistili si veřejnou podporu pro změnu zákona od známých osobností. Obrátili se také na prezidenta a v lednu 2023 podali nové podání ombudsmanovi Robertu Dobrovodskému.
Přítomné náboženské obce opět deklarovaly, že důvodem jejich činnosti není dosažení ekonomické podpory ze strany státu. Jde jim především o možnost nabídnout členům jednotlivých společenství potřebnou duchovní či náboženskou pomoc bez formálních překážek. Poslanec Národního shromáždění Slovenské republiky Ondrej Prostredník představil návrh z dílny Progresivního Slovenska na zavedení dvoustupňové registrace církví po vzoru České republiky, který je na programu zářijové schůze parlamentu.
Pro první stupeň registrace a získání základní právní subjektivity by tak bylo nutné předložit 150 čestných prohlášení členů. Návrh byl zúčastněnými společenstvími přijat pozitivně: „Toto řešení stále nepřináší skutečnou rovnost příležitostí. Umožňuje však alespoň v současnosti neregistrovaným náboženským společenstvím získat základní státní uznání a odpovídající právní subjektivitu,“ uvedl Martin Kováč.
Předmětem kritiky na setkání však bylo, že zatím není patrné jednání o širší politické podpoře a možném kompromisu několika politických stran v parlamentu, což bylo také záměrem setkání. Důležitým tématem zůstává možnost napadení současné právní úpravy u Ústavního soudu. Takovou iniciativu může iniciovat i skupina 30 poslanců Národního shromáždění Slovenské republiky.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Starokatolická církev v Česku poprvé vysvětila na kněze ženy
16. 5. 2023 11:05Rakouská starokatolická církev zvolila první biskupku
Aktuální zprávy

Festival Paschalia Olomucensia nabídne čtyřiadvacetihodinové čtení Bible, výstavu a hudební projekt
27.03.2025 15:31Univerzita Karlova respektuje rozhodnutí soudu, trvá však na oprávněnosti odvolání Brože
26.03.2025 11:43Papež stál koncem února na prahu smrti, prozradil jeho ošetřující lékař
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
