ECHR zamítl stížnost belgických muslimek, jimž bazén zakázal vstup v burkinách
Ze světa / / ČTK / 27. září 2024 9:55Ilustrační foto: žena v módních plavkách "burqini"
Autor: Wikipedie.org / Giorgio Montersino / Creative Commons
Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva (ECHR) zamítl stížnosti dvou Belgičanek, kterým v Antverpách zabránili ve vstupu na plovárnu v celotělových plavkách, takzvaných burkinách. Ženy totiž podle rozhodnutí soudu nevyčerpaly všechny možnosti odvolání u belgické justice.
Dvě belgické muslimky chtěly v roce 2017 v burkinách vstoupit do veřejného bazénu v největším vlámském městě, u pokladny se však dozvěděly, že se dovnitř kvůli nepřípustnému oděvu nedostanou. Antverpská městská vyhláška nošení celotělových plavek do bazénu zakazuje.
Muslimky se následně obrátily na prvoinstanční soud se žalobou, podle níž je město diskriminovalo na základě jejich náboženského přesvědčení. Soud podnět zamítl a ženy se odvolaly, ani v odvolacím řízení však v roce 2020 neuspěly. Podle odvolacího soudu byl zákaz opodstatněný a vyvážený.
Ženy se poté dotázaly právníka kasačního soudu, zda by měla šanci kasační stížnost na rozhodnutí odvolacího soudu. Právník jim dal negativní odpověď, ačkoli připustil, že některé závěry odvolacího soudu se dají podrobit faktické kritice. Ženy kasační stížnost nepodaly a obrátily se rovnou na soud ve Štrasburku.
ECHR dospěl k závěru, že nevyčerpaly všechny možnosti své obrany před belgickou justicí, což je nutná podmínka pro podání podnětu k soudu evropskému. Podle štrasburských soudců názor právníka kasačního soudu nedává jistotu, že by jejich stížnost byla neúspěšná, proto se ženy nejprve musí obrátit na poslední belgickou soudní instanci, než budou případně moci předložit další stížnost ve Štrasburku.
Ve Francii či Belgii, kde jsou početné muslimské menšiny, vzbudily v minulém desetiletí zákazy nošení burkin celospolečenskou diskusi. Zastánci omezení tvrdili, že plavky příliš zdůrazňují příslušnost k náboženství a omezují ženy, což je v rozporu se zásadami západní společnosti. Odpůrci zákazů hovořili o nepřípustném omezování náboženských svobod. Zákazy v některých městech platí dodnes, jinde je soudy zrušily.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
14.11.2024 8:11Ekumenická rada církví zvolila nového tajemníka a odsoudila vliv Ruska v pravoslavné církvi
12.11.2024 17:43Bonnská univerzita udělila Tomáši Halíkovi Ekumenickou kazatelskou cenu 2024
12.11.2024 15:18Hlava anglikánské církve a arcibiskup z Canterbury Justin Welby rezignoval
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010