Obec Hrušky poničená tornádem má dva nově odlité zvony pro obnovený kostel
Kraje: Jihomoravský / / ČTK / 30. září 2024 12:54Kostel sv. Bartoloměje v Hruškách po tornádu v červnu 2021
Autor: Wikipedie.org / Tadeáš Bednarz / Creative Commons
Hrušky (Břeclavsko) - Obec Hrušky na Břeclavsku, kterou před třemi lety silně poničilo tornádo, má v kostele svatého Bartoloměje dva nově odlité zvony. V neděli, kdy se v obci také děkovalo za úrodu, jim požehnal farář. S instalací zvonů se počítá v pondělí. Ke dvěma zrenovovaným zvonům tak přibyl menší dvacetikilový umíráček Archanděl Michael a více než stokilový zasvěcený Janu Křtiteli, řekl ČTK místostarosta Marek Babisz (KDU-ČSL).
Polorozbořený kostel v Hruškách se stal symbolem přírodní katastrofy, která pomezí Břeclavska a Hodonínska zasáhla večer 24. června 2021. Od té doby se Hruškám podařilo kostel obnovit, nechaly také zrenovovat dva původní zvony a rozhodly se, že přidají další dva. „Věž se při rekonstrukci zvýšila zhruba o metr. Původně jsme chtěli dát do věže zase jen původní dva zvony. Ale když jsme se bavili s paní Vránovou, tak nám vnukla myšlenku, že máme prostor na další zvony. Umíráček jsme chtěli udělat už dříve, protože máme historický z roku 1683, který je ale prasklý. A tak jsme se rozhodli doplnit věž dalším zvonem,“ řekl Babisz. Oba byly odlité v dílně Leticie Vránové Dytrychové v Brodku u Přerova.
Zvon zasvěcený Janu Křtiteli bude zvonit pouze jednou za rok právě 24. června v 19:20, kdy se obcí prohnalo tornádo a zanechalo za sebou spoušť. „Na zvonu je vyobrazen svatý Jan Křtitel, ornament z hroznů a dva texty,“ řekl Babisz. První text zní „Od hlasu hromu, třpytícího se blesku a bouře, i ode všeho zlého osvoboď nás, pane Ježíši Kriste“, druhý zní „Zvon byl pořízen LP 2023 obcí Hrušky, aby navždy připomínal nešťastnou událost, která postihla naši obec dne 24. 6. 2021“.
Za nové zvony obec zaplatila 400.000 korun, renovace původních stála přes 200.000 korun a dalších více než 400.000 korun zaplatila za novou ocelovou zvonovou stolici a montáž.
Zvony v Hruškách mají pohnutou historii. Původní vzaly za své za druhé světové války, kdy byly zrekvírovány pro potřeby německé třetí říše. Obec ale po osvobození vysvětila 8. září 1946 nové zvony z dílny Rudolfa Manouška. Větší Bartoloměj má 300 kilogramů a menší Ave Maria 200 kilogramů.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
25.01.2025 20:21Zemřel arcibiskup Anastasios, který oživil albánskou pravoslavnou církev
25.01.2025 11:52Starokatolíci upřesnili zpovědní tajemství. Připomněli i povinnost duchovních překazit zločiny
23.01.2025 15:40Senát schválil smlouvu ČR s Vatikánem, žádost o její ústavní přezkum odmítl
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010