Církev si připomněla svátek oblíbeného světce Františka z Assisi, patrona zvířat, přírody a chudých
Ze světa / / ČTK / 5. října 2024 0:02Assisi (Itálie)/Praha - Svatý František z Assisi, jehož svátek římskokatolická církev slaví 4. října, byl řeholník, zakladatel žebravého řádu františkánů a mystik. Je známý vedením jednoduchého a přísně asketického života. Bazilika nad jeho hrobem v Assisi a nedaleká kaple Porciunkule patří k nejvýznamnějším křesťanským poutním místům.
František z Assisi patří mezi nejvýznamnější, nejznámější a nejoblíbenější svaté. Nejdůležitějšími prvky jeho víry byla chudoba a láska ke Kristu. Svým upřímným životem se zasadil o upevnění těchto hodnot, které ve středověké církvi prožívaly krizi. Na dlouhá staletí se stal vzorem důsledného následování Krista v chudobě a lásce k bližnímu. Význam svatého Františka pro obrodu církve byl po počátečním váhání zřejmý již za jeho života. Papež Řehoř IX. ho svatořečil již v červenci 1228. Je patronem Itálie, zvířat, přírody, ekologie a také vlčat (nejmladších skautů).
V české literatuře pro děti se objevuje jako zachránce zvířat například v knížce Václava Mejstříka Negrínek z roku 1947. Na ilustracích jej zachytil František Horník. Kniha obsahuje kapitolu Pohádka sv. Františka zvířátkům.
Narodil se asi v roce 1181 v Assisi. Jmenoval se Jan, ale pro svou výbornou znalost francouzského jazyka dostal přezdívku Francesco. Jeho otec byl bohatý obchodník s látkami. V mládí patřil mezi místní "zlatou mládež" a toužil se stát rytířem. V roce 1201 se zúčastnil výpravy proti Perugii, Assisi však bylo poraženo a František strávil celý rok v zajetí, kde vážně onemocněl. Zde také zřejmě začal jeho duchovní přerod.
Poté se rozhodl vykonat pouť do Říma, kde však zažil zklamání nad bohatstvím církve a chudobou lidí. Zahodil peníze, vyměnil si oděv s nejbližším žebrákem a žebral u vchodu do baziliky. Po této příhodě putoval po kraji, pomáhal chudým, rozdával svůj majetek, až otci došla trpělivost a vydědil ho. Stal se z něj nejchudší z chudých a na chudobě postavil i františkánský řád.
Podle legendy se časem na jeho těle začala objevovat stigmata, rány na rukou a boku, identické s těmi, které utrpěl Ježíš Kristus na kříži. Na sklonku života i oslepl. Zemřel údajně v chatrči na zemi přikryt vypůjčeným pláštěm 3. října 1226, již dva roky po své smrti byl kanonizován.
Literární dílo Františka z Assisi je na dobu, kdy naprostá většina lidí neuměla psát ani číst, relativně rozsáhlé. Většinu tvoří dopisy, nejslavnějším Františkovým dílem je báseň Píseň tvorstva (Laudes creaturarum).
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
10.11.2024 0:41Malířka Hošková-Weissová se ve své tvorbě zaměřuje na holokaust, který přežila
9.11.2024 1:13Dny židovské kultury v Olomouci se zaměří na mystiku. Začínají krátce po výročí Křišťálové noci
9.11.2024 0:18V Indii se může opět šířit román Satanské verše, úřady nenašly původní dokument o zákazu
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010