Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Pokoj je společné náboženství lidstva, zaznělo ve Vatikánu, kde otevřeli nový institut nenásilí

Ze světa / bohpet / Vlastní zpráva / 5. října 2024 0:52
Pokoj je společné náboženství lidstva, zaznělo ve Vatikánu, kde otevřeli nový institut nenásilí

Ilustrační foto
Autor: www.e-cirkev.cz

Vatikán - Nedaleko Náměstí svatého Petra otevřeli nový katolický institut pro nenásilí. K otevření došlo 2. října, kdy si svět připomíná  Mezinárodní den nenásilí, vyhlášený na den výročí narození Mahátmy Gándhího, jehož politika byla vedena zásadou nenásilí. Zavedení tohoto svátku schválilo Valné shromáždění OSN v roce 2007. Na inauguraci nového institutu se zúčastnili kardinálové Robert Walter McElroy ze Spojených států amerických a Charles Maung Bo z Myanmaru. V publiku byl taky bývalý vatikánský diplomat kardinál Silvano Tomasi z Itálie.

Jde o projekt mírového hnutí Pax Christi International, které má zvláštním poradní status v Organizaci Spojených národů. Jeho spolupředseda je emeritní francouzský biskup Marc Stenger. Má sloužit pro výzkum nenásilí, vypracování alternativ k násilí a jako pomoc pro církevní, komunitní a institucionální lídry zapojené do praxe „evangelia nenásilí“. Na inauguraci vyzdvihli, že nenásilí je kreativní, jde proti ideologii násilí, přičemž by mělo formovat styl mírové politiky.

„Nastal čas, abychom přijali pokoj jako společné náboženství celého lidstva a nenásilí jako svůj způsob života,“ vysvětlil kardinál Bo a pokračoval:

„Skutečné nenásilí, jak ukázal Ježíš, není nepřítomnost konfliktu, ani pasivní podřízení. Je to aktivní a mocná síla, zakořeněná v lásce, pravdě a evangeliu samém. Ježíšovo odmítnutí násilí nebyla slabost. Hlásal, že láska je silnější než nenávist, že mír trvá déle dlouhá válka a spravedlnost."

Kardinál z Myanmaru, země, která žije pod útlakem vojenské junty, ocenil nenásilí jako duchovní cestu a mocnou, praktickou strategii:

„Nenásilí vyžaduje, odnaučení" se hluboce zakořeněného přesvědčení, té destruktivní představy, že násilí je nutné nebo nevyhnutelné. Musíme vymýtit tyto nepravdy a místo toho se učit a praktikovat naši pravou identitu nenásilné bytosti, stvořené na obraz milujícího a pokojného Boha. Není to snadný úkol. Vyžaduje si přehodnocení světa."

Aktivní nenásilí přináší mír a prosperitu, řekl kardinál McElroy, který studoval historii na Harvardské univerzitě a politologii na Stanfordě. Podle něho by katolická církev měla relativizovat doktrínu spravedlivé války:

„Spravedlivá válka se zrodila ve zcela křesťanské společnosti, kdy bylo téměř 100 svátků během roku, kdy se nemohlo bojovat. A tak již od počátku existovala myšlenka, že konflikt musí jednoho dne skončit. S touto teorií většinou není velký problém, ale spíše s její praxí. Říká se, že spravedlivá válka musí být až poslední možnost. Ale v každém případě aktivní nenásilí musí být první možnost."

Robert McElroy dodal, že studoval 23 náboženství a téměř všechna silně odsuzují válku. Taky v katolické církvi se pomalu začíná přehodnocovat spravedlivá válka. Papež František již několikrát položil otázku:

„Můžeme s jistotou mluvit o spravedlivé válce? Můžeme s důvěrou mluvit o svaté válce?“

„Odpověď nemůže být víc války a odpovědět na útok útokem. Třeba mít ochotu dělat kroky a taky podstoupit riziko, abychom dosáhli, udrželi, nebo rozšířili mír,“ řekl kardinál McElroy před inaugurací institutu. Nenásilí není pasivita, ale aktivní metoda, míní McElroy:

„Nevyřeší každý konflikt, ale je základním postojem, který by měla zajmout církev, a který je zakořeněn v její tradici. Církev je často nejdůvěryhodnější, když je prorocká, když se věnuje otázkám, které jsou těžké a není lehké o nich mluvit“.

Podezření ze zneužívání 

Někteří vnímají přítomnost kardinála McElroye s podezřením. Jako biskup ze San Diega v Kalifornii prý ignoroval zprávy o sexuálním zneužívání. Podezření opět začalo kolovat v roce 2022, kdy papež František oznámil jeho jméno mezi budoucími kardinály. Autor bestselleru Benediktova volba novinář Rod Dreher tehdy napsal: „Pro katolíky, kteří skutečně věří tomu, co učí katolická církev, je to strašná zpráva“. Připomněl i jeho spíš progresivní vizi morálky, potratů a přístupu církve.

Nejnovější zprávy uvádí, že proti jeho diecézi bylo podáno téměř 100 nových případů sexuálního zneužívání a že jižní Kalifornie nyní čelí více než 500 novým případům,“ uvedla v roce 2022 organizace SNAP (síť obětí zneužívání ze strany kléru v USA).

Nejvýraznější obvinění proti němu jsou dvě. Psychoterapeut Richard Sipe uvedl, že neměl čas věnovat se zneužívání nezletilých. Sipe mu psal o případech zneužívání dětí, kterých se dopustil bývalý kardinál Theodore McCarrick.

Za druhé, údajná oběť zneužívání, Rachel Mastrogiacomo, řekla tisku své smutné svědectví. Diecéze San Diego pod McElroyovým vedením odmítla spolupracovat v případě kněze Jacoba Bertranda, který ji prý zneužil.

 „Máme asi 400 právních žalob proti diecézi ohledně zneužívání a více z nich bylo před více než 50 lety,“ bránil se americký kardinál.

Richard Sipe ho několikrát navštívil, doplnil McElroy a upřesnil: „Měl také konkrétní informace o některých biskupech a pak o dalších, kde bylo těžké říci, čemu věřil a co věděl. Řekl, že půjde s podezřením o McCarrickovi za apoštolským nunciem, aby se podělil o to, co ví. I když byl Sipe proslulý učenec, ukázal mi seznam 40 biskupů, ve kterém se říkalo, zda jsou homosexuálové nebo heterosexuálové. O některých se to vědělo, o některých to byla domněnka, ale snažil jsem se Sipeho přesvědčit, aby to nezveřejňoval.“

Kardinál McElroy prohlásil, že se stále cítí důvěryhodný a v otázce sexuálního zneužívání udělal dost, přesto mohl udělat víc.

„Určité případy a určité věci bych udělal jinak, například ohledně Jacoba a Rachel, jejichž dokumentaci jsem dostal později, ale v tom případě tam byly nefaktické prvky, například žádný satanský rituál. Administrativa přede mnou ho poslala na terapii a pak mu dala jinou misi, když jsem tam byl už já, a tak jsem ho šel navštívit. Rachel tehdy žila v Severní Karolíně a mohl jsem ji také navštívit."

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk.net

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jak vnímáte varování před „prosazováním vlastní agendy“ v kontextu jednání synody?
Jako výzvu naslouchat druhým
9%
 
Jako snahu omezit změny a zachovat stávající stav
74%
 
Jako snahu předcházet rozdělení v církvi
17%
 
(Počet hlasů celkem: 70)