Děkan KTF za protesty vidí aktivistické zastrašování malou skupinou kolegů
Domácí zpravodajství / vlu / Vlastní zpráva / 11. října 2024 15:29Praha - Děkan Katolické teologické fakulty (KTF) Jaroslav Brož po včerejších protestech několika desítek studentů a zaměstnanců zaslal dopis členům „velkého“ akademického senátu Univerzity Karlovy. V něm je požádal, aby ho v situaci, která se na fakultě odehrává, podpořili a jeho kroky uznali jako legitimní. Zároveň současnou rektorku a vedení univerzity nepřímo obvinil z podrývání autonomie fakulty a přiživování revoluční nálady. Akademický senát UK mu však nevyhověl a přijal usnesení, že je pokračujícím vývojem na teologické fakultě znepokojen. Také požaduje průběžné informace o této situaci a zhodnocení zajištění kvality výuky.
Protestující včera žádali zrušení podle nich nesystémové funkce koordinátora pro hospodaření, kterou zastává bývalý proděkan Jakub Jinek. Protesty souvisí s odchodem tří zaměstnanců z katedry církevních dějin a literární historie na začátku nového semestru. Podle protestujících se Jinek stal „likvidátorem“ jejich oboru Dějiny evropské kultury. Podle děkana Brože ale situace není vážná a spíše „připomíná děj absurdní divadelní hry.“ Odchod vyučujících Evy Doležalové, Michala Charypara a Kláry Kudlové označil za sice nemilou, ale v zásadě málo významnou věc.
„Rozbuškou se stala sice nemilá, ale v zásadě málo významná věc. Tři odborní asistenti na Katedře církevních dějin a literární historie, jejichž pracovní vytížení obnášelo celkem 1,2 úvazku a z nichž žádný neměl na KTF UK hlavní působiště, se rozhodli nepokračovat v pracovním poměru. Všem třem skončil pracovní poměr na dobu určitou a všem třem bylo nabídnuto jeho pokračování. Dvěma z nich bylo, s ohledem na to, že svoji vědeckou aktivitu přiznávají pro jinou instituci, navrženo, aby nadále pracovali na pozici lektora, třetí pracovnici bylo nabídnuto pokračování na stávajícím místě a za stávajících podmínek. Tuto nabídku uvedení kolegové odmítli. Je možné doplnit, že obdobná situace se odehrála také na jiných katedrách, kde však kolegové přistoupili na dohodu,“ píše v dopise senátorům děkan teologické fakulty.
Protestující upozorňují, že přeřazení na lektorské smlouvy znamená řadu nevýhod. Vyučující například nemohou garantovat své předměty, vést diplomové, bakalářské a disertační práce, zkoušet u státnic a volit do akademického senátu fakulty. Zároveň podle nich tato změna neznamená pro fakultu významnou finanční úsporu.
Brož se obává destabilizace demokraticky zvoleného vedení fakulty
Děkan Jaroslav Brož nevidí za protesty vlastní pochybení nebo chyby ve vedení fakulty. Protesty přičítá pedagogům, kteří jsou nespokojení s jeho vedením, a proto podněcují k protestům i studenty:
„Zcela podporuji právo studentů na vyjadřování nesouhlasného názoru a vím, že radikalita při jejich prosazování je přirozená a vlastně i žádoucí. Nepovažuji ale za normální, aby byli studenti prvního ročníku v prvním týdnu svého studia, kdy z povahy věci nemohou být ve fakultním dění dostatečně zorientovaní, manipulováni a hnáni na barikády s návodem, kdo je na fakultě ‚špatný‘ a kdo ‚dobrý‘. Chci se zásadně ohradit proti zneužívání moci pedagogy, kteří studenty využívají pro demonstraci své nespokojenosti s tím, jak fakultu řídím,“ uvádí Brož, který se také obává anarchie a všeobecného bezpráví, pokud bude podobný trend pokračovat: „Destabilizace demokraticky zvoleného vedení fakulty formou aktivistického zastrašování malou skupinou kolegů za pomoci facebookové úderky složené z lidí, kteří nemají s KTF UK nic společného, je pošlapáním akademické svobody a demokracie.“
Předsedkyně zaměstnaneckých odborů na fakultě Michaela Falátková, vyučující na katedře církevních dějin a literární historie, považuje taková slova za skandální a manipulativní: „Tato zavádějící a manipulativní slova hluboce odmítám. Naopak destabilizována byla katedra s téměř stovkou studentů v prvním ročníku, které nyní některé předměty nemá kdo učit. Svým jednáním ohrožují univerzitní demokracii ne zaměstnanci, s nimiž je nyní jednáno takovou formou, která může být označována za šikanu a bossing, či bezbranní studenti, ale právě samo autokratické vedení KTF UK,“ okomentovala dopis na Facebooku.
Celý dopis děkana je k dispozici zde.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Děkan KTF Novotný pochybil při výpovědi Petráčka, inspektorát práce udělil Univerzitě Karlově pokutu
Aktuální zprávy
31.10.2024 17:07Sázavský klášter a GASK v Kutné Hoře budou hostit mezinárodní konferenci o svatém Prokopovi
30.10.2024 21:58Stavba nového charitního hospice na Královéhradecku by mohla začít v listopadu
30.10.2024 21:45Vatikán zveřejnil první výroční zprávu o ochraně nezletilých před sexuálním násilím v církvi
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010