Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Muslimové v Evropě zažívají znepokojivý nárůst rasismu, ukázal průzkum

Ze světa / / ČTK / 28. října 2024 19:34
Muslimové v Evropě zažívají znepokojivý nárůst rasismu, ukázal průzkum

Tržiště ve bruselské čtvrti Molenbeek
Autor: www.youtube.com

Brusel - Téměř každý druhý člověk muslimského vyznání žijící v Evropské unii se v každodenním životě setkává s rasismem a diskriminací. Toto číslo se od roku 2016 prudce zvýšilo, uvedla Agentura EU pro základní práva (FRA). Na výsledky výzkumu upozornil i britský deník The Guardian.

„Jsme svědky znepokojivého nárůstu rasismu a diskriminace muslimů v Evropě,“ uvedla šéfka FRA Sirpa Rautiová. „Tento stav podněcují konflikty na Blízkém východě a zhoršuje dehumanizující protimuslimská rétorika, s níž se setkáváme na celém kontinentu,“ řekla Rautiová.

Výzkumu Agentury EU pro základní práva se zúčastnilo 9600 muslimů ve 13 členských státech a vyplývá z něj, že rasismus a diskriminaci zažívají ve většině aspektů svého života. Nejvíce respondentů uvedlo, že se setkalo s rasismem a diskriminací v Rakousku (71 procent), v Německu (68 procent) a ve Finsku (63 procent). Respondenti uváděli případy šikany dětí ve škole, příklady nerovného přístupu k pracovním příležitostem nebo předsudky při pronájmu nebo koupi domů.

Agentura FRA ve svém průzkumu oslovila muslimy žijící v Belgii, Dánsku, Finsku, Francii, Irsku, Itálii, Lucembursku, Německu, Nizozemsku, Rakousku, Řecku, Španělsku a Švédsku; 47 procent z nich uvedlo, že se v posledních pěti letech (před rokem 2022, kdy se průzkum konal) setkalo s rasismem. V roce 2016 to bylo 39 procent.

Muslimské ženy, muži a děti se setkávají s diskriminací nejen kvůli svému náboženství, ale také kvůli barvě pleti a etnickému původu nebo proto, že do země, kde žijí, přišli jako migranti. Diskriminace se ale zároveň dotýká zejména mladých muslimů, kteří se už v Evropské unii narodili, nebo žen, které nosí tradiční náboženské oblečení, uvádí průzkum.

„Vidíme, že situace muslimů se zhoršuje,“ uvedla spoluautorka průzkumu Vida Beresnevičiūtėová. „Žít jako muslim v EU je stále složitější. Zvláště znepokojivé byly zkušenosti mladých muslimů,“ dodala.

Na 55 procent muslimských věřících narozených v Evropě uvedlo, že se v posledních pěti letech se při hledání práce cítili rasově diskriminováni, což naznačuje, že s nimi nebylo zacházeno stejně, přestože mají stejné jazykové znalosti a kvalifikaci. Ženy, které se z náboženských důvodů zahalují, také uváděly vyšší míru diskriminace na trhu práce. Ve věkové skupině žen mezi 16 a 24 lety jich 58 procent uvedlo, že se setkalo s diskriminujícím jednání na trhu práce v souvislosti se svou pokrývkou hlavy.

Průzkum byl dokončen před loňským 7. říjnem, kdy palestinští ozbrojenci z teroristického hnutí Hamás v izraelském pohraničí pozabíjeli na 1200 lidí a dalších zhruba 250 odvlekli jako rukojmí, což vyvolalo následnou válku v Pásmu Gazy. Agentura se sídlem ve Vídni uvedla, že informace od organizací občanské společnosti a vnitrostátních orgánů naznačují, že počet protimuslimských incidentů od vypuknutí konfliktu stále roste. Po útocích ze 7. října úřady zaznamenávají nárůst trestných činů z nenávisti namířených proti muslimské nebo židovské komunitě, od pokusu o zapálení synagogy v Berlíně až po desítky dopisů s výhrůžkami a urážkami zaslané muslimským radám a mešitám ve Francii, napsal list The Guardian.

 

Výsledky výzkumu zde:

https://fra.europa.eu/en/news/2024/muslims-europe-face-ever-more-racism-and-discrimination

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jak vnímáte varování před „prosazováním vlastní agendy“ v kontextu jednání synody?
Jako výzvu naslouchat druhým
9%
 
Jako snahu omezit změny a zachovat stávající stav
73%
 
Jako snahu předcházet rozdělení v církvi
17%
 
(Počet hlasů celkem: 116)