Vatikán zveřejnil první výroční zprávu o ochraně nezletilých před sexuálním násilím v církvi
Ze světa / / ČTK, Vatican News / 30. října 2024 21:45Vatikán - Papežská komise pro ochranu nezletilých, vyšetřovací orgán, který papež František zřídil v roce 2014, zveřejnila 29. října první výroční zprávu o zásadách a postupech ochrany nezletilých před sexuálním násilím v církvi. Papež požádal komisi o zprávu v roce 2022 podle svých slov za účelem získání „spolehlivých informací o tom, co se děje a co je třeba změnit“.
Dokument vypracovala zvláštní studijní skupina pod vedením členky komise Maud de Boer-Buquicchio, která má dlouholeté zkušenosti s obhajobou nezletilých. Studijní skupina prováděla výzkum na pěti kontinentech, v různých institucích, řeholích a v římské kurii. Mezi její členy, které papež František přímo jmenoval, jsou církevní i laičtí odborníci z různých oblastí souvisejících s ochranou osob, včetně práva, vzdělávání, psychologie, psychiatrie a lidských práv.
Zpráva neuvádí seznam případů sexuálních napadení v církvi, ale hodnotí zavedené postupy pro umožnění oznamování případů, vyslyšení a podporu obětí a potrestání pachatelů.
Transparentnost a shromažďování informací
Zpráva se snaží podpořit snahu církve o „důslednou“ reakci na zneužívání, která by byla založena na lidských právech a zaměřena na oběti, a to v souladu s nedávnou reformou VI. Knihy Kodexu kanonického práva, která trestný čin zneužívání stigmatizuje jako porušení důstojnosti osoby.
Mezi „potřebami“, které dokument uvádí, je lepší podpora přístupu obětí k informacím, aby se zabránilo vzniku nových traumat. „Měla by být navržena opatření, která by zaručila právo každého jednotlivce na veškeré informace, které se ho týkají“, a to vždy ‚v souladu se zákony a požadavky na ochranu údajů‘, uvádí se v textu.
Zpráva vyzývá také k jasnějšímu rozdělení rolí mezi vatikánskými odděleními zabývajícími se zneužíváním a k účinnějšímu trestání pachatelů. Komise považuje za nutné urychlit „řízení o zbavení funkce“ církevních představitelů zapletených do sexuálního násilí na dětech. Komise také navrhuje zvážit vytvoření funkce ombudsmana.
Analýza místních církví
Ve druhé části výroční zprávy se pozornost přesouvá na místní církve a je zde uvedena analýza řady církevních institucí. Komise uznává, že je důležité doprovázet vedoucí představitele místních církví v jejich odpovědnosti za provádění politik prevence a reakce. Dále zajišťuje „standardizovanou výměnu údajů“ s místními biskupy a řeholními představenými. Komise konstatuje, že „zatímco některé církevní instituce a úřady vykazují jasné odhodlání k ochraně, jiné jsou teprve na začátku přebírání institucionální odpovědnosti“ vůči fenoménu zneužívání. V některých případech Komise shledává „znepokojivý nedostatek struktur pro podávání zpráv a doprovodných služeb“ pro oběti.
Údaje, které komise shromáždila v rámci kontinentálních regionů, rovněž vykazují určitou nerovnováhu. Zatímco na jedné straně některé oblasti Ameriky, Evropy a Oceánie těží ze „značných prostředků, které jsou k dispozici na ochranu“, podstatná část Střední a Jižní Ameriky, Afriky a Asie má „málo prostředků specificky určených“. Papežská komise proto považuje za nezbytné „zvýšit solidaritu mezi biskupskými konferencemi jednotlivých regionů“, „mobilizovat zdroje k dosažení univerzálních standardů ochrany“, „zřídit centra pro ohlašování a pomoc obětem“ a „rozvíjet skutečnou kulturu ochrany“.
Úloha římské kurie
Ve třetím oddíle se pozornost zaměřuje na římskou kurii, která by jako „síť sítí“ mohla představovat jakési centrum sdílení osvědčených postupů v oblasti ochrany pro ostatní místní církve. „Církev,“ uvádí zpráva, „při plnění svého poslání podporovat lidská práva v širší společnosti aktivně vstupuje do styku s řadou skupin obyvatelstva, kterým musí zaručit odpovídající standardy ochrany.“
Ostrá kritika z různých stran
Orgán v minulosti čelil ostré kritice a někteří členové z něj odešli. Nejvlivnější člen Hans Zollner z komise odstoupil v březnu 2023 a obvinil ji, že trpí strukturálními problémy a problémy s transparentností.
Sdružení obětí se domnívají, že konkrétní opatření církve jsou nedostatečná. Vadí jim, že duchovní nemají povinnost nahlašovat případné trestné činy civilní justici, pokud jim to neukládají zákony dané země. Zpovědní tajemství navíc zůstává absolutní.
Jedna z obětí v rámci auditu uvedla, že ji překvapilo, že „nejméně stresující částí celého procesu bylo samotné napadení“. „Opravdu hrozné je, když se odvážíte promluvit, a v tu chvíli se vám začne hroutit svět,“ uvedl dotyčný.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
10.11.2024 0:41Malířka Hošková-Weissová se ve své tvorbě zaměřuje na holokaust, který přežila
9.11.2024 1:13Dny židovské kultury v Olomouci se zaměří na mystiku. Začínají krátce po výročí Křišťálové noci
9.11.2024 0:18V Indii se může opět šířit román Satanské verše, úřady nenašly původní dokument o zákazu
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010