Oběti zneužívání v církvi vyzývají stát, aby neuzavřel smlouvu s Vatikánem
Domácí zpravodajství / / ČTK / 25. listopadu 2024 9:50Praha - Oběti sexuálního zneužívání v církvi vyzývají stát, aby neuzavíral smlouvu s Vatikánem. Podle nich ohrožuje spravedlnost, vadí jim zejména rozšíření zpovědního tajemství. Uvedli to v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici. Česko-vatikánskou smlouvu podepsal v říjnu premiér Petr Fiala (ODS) s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem. Musí ji ale ještě odsouhlasit Parlament a ratifikovat prezident.
Ve smlouvě se mimo jiné stručně píše, že Česko uznává zpovědní tajemství a že pastorační pracovníci mají právo obdobné zpovědnímu tajemství za podmínek stanovených zákonem. Signatáři dopisu ale upozorňují na to, že pastoračním pracovníkem může být kdokoliv, koho tak představitelé církve označí.
„Vzhledem k bolestné zkušenosti, kterou jsme si prošli, a vzhledem ke zkušenostem s tutláním a popíráním případů zneužívání v katolické církvi Vás naléhavě žádáme: zastavte projednávání takovéto smlouvy!“ uvedli. Mezi signatáři jsou například Ladislav Koubek a Jiřina Kočí, kteří byli podepsaní i pod únorovou peticí požadující zřízení nezávislé komise, která by zmapovala případy sexuálního násilí v katolické církvi. Oba dříve popsali serveru Seznam Zprávy svou osobní zkušenost se sexuálním zneužíváním ze strany kněží. List podepsalo celkem sedm lidí, čtyři muži a tři ženy z celé republiky, kteří se nazývají jako „přeživší zneužívání v katolické církvi“.
Autoři dopisu se domnívají, že za zpovědní tajemství se může církev účinně skrývat již v současném systému. Smlouva podle nich pomůže ochráncům pedofilů v katolické církvi, aby využívali a zneužívali zpovědní a pastorační tajemství jako praktickou překážku pro vyšetřování sexuálního zneužívání dětí. „Je to veřejně vyslovená omerta mezi státem a církví. Ani dnes si policie nedovolí vyšetřovat na biskupstvích a krčí rameny, když jim kněží říkají, že nemohou vypovídat kvůli zpovědnímu tajemství. Nyní tímto tajemstvím chtějí chránit „pracovníky církve“, tedy kohokoliv, na koho církev ukáže,“ stojí v dopise.
Považují za spravedlivé a nezbytné, aby před uzavřením smlouvy byla naplněna práva obětí a vyslyšeny jejich požadavky. „Zároveň trváme na tom, že jakékoli rozšiřování zpovědního tajemství na další osoby, které si církev libovolně určí, z církve udělá privilegovanou organizaci, která bude moci účinně zneužívání skrývat,“ dodali.
Česko je jednou z posledních evropských zemí, která dosud neměla vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou. Smlouva například zakotvuje, že Česko zaručuje v souladu s právním řádem plnou svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání. Česká republika zároveň zaručuje právo odmítnout vojenskou službu i odmítnout poskytnutí zdravotní služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání za zákonných podmínek.
V roce 2003 Parlament smlouvu neschválil, protože mu připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. V tehdejším návrhu smlouvy zpovědní tajemství zmíněno nebylo.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
11.12.2024 21:47Olomoucká arcidiecéze převezme od jezuitů správu Svatého Hostýna po konci příští poutní sezony
11.12.2024 7:19Syrští povstalci nebudou ženám nařizovat zahalování. Papež je vyzval ke stabilizaci v zemi
11.12.2024 7:18Číhošťský zázrak se stal záminkou pro perzekuci církve
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010