Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Želivský klášter připomene odkaz Josefa Toufara, Víta Tajovského a Karla Vrány

Kraje: Vysočina / / ČTK / 7. prosince 2024 20:54
Želivský klášter připomene odkaz Josefa Toufara, Víta Tajovského a Karla Vrány

Ilustrační foto - Konvent želivského kláštera
Autor: Wikipedia.org / Wietek / Wikimedia Commons

Želiv (Pelhřimovsko) - Odkazu Josefa Toufara, opata Víta Tajovského a teologa a filozofa Karla Vrány bude věnované sympozium Tři cesty, jedno světlo, které bude 15. prosince v želivském klášteře. Jsou to významné osobnosti českého duchovního života, které se znaly a které spojuje několik klíčových momentů, sdělil ČTK Petr Žák, želivský varhaník, který se stará také o kulturní akce v klášteře.

Opat Tajovský i teolog Vrána zemřeli 11. prosince, tedy v den výročí takzvaného číhošťského zázraku, kvůli němuž byl utýraný páter Toufar. „Což může být vnímáno jako zvláštní spojení těchto tří osobností,“ uvedl Žák. Od dosud nevysvětlené událostí v číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie letos uplyne 75 let. Do Číhoště je to z Želiva 30 kilometrů.

Úvodní liturgii v neděli 15. prosince povede královéhradecký biskup Jan Vokál, v opatském kostele bude od 10:30. Debaty začnou dvě hodiny po poledni v sále České nebe. Mezi účastníky budou želivský opat Tadeáš Róbert Spišák, básník, spisovatel a publicista Miloš Doležal, teolog a historik Tomáš Petráček nebo historik Prokop Tomek.

V Číhošti se 11. prosince 1949 při kázání tamního faráře Toufara podle svědků několikrát pohnul kříž na oltáři. Kněz pak podlehl následkům mučení příslušníky komunistické Státní bezpečnosti (StB). Tajovský byl Toufarův přítel a spolužák z hradeckého semináře. „Zemřel 11. prosince 1999, přesně 50 let od číhošťského zázraku,“ připomněl Žák.

Karel Vrána (1925 až 2004), filozof, rektor římského Nepomucena, tedy papežské koleje pro české a moravské bohoslovce a organizátor českého života v exilu, pocházel z městečka Zahrádka u Ledče nad Sázavou. V dětství Toufarovi při mších ministroval. V Zahrádce Toufar působil před přeložením do Číhoště.

Vít Bohumil Tajovský (1912 až 1999) se stal opatem želivského premonstrátského kláštera v lednu 1948, komunistickým režimem byl následně na základě vykonstruovaného procesu dlouho vězněný. Do kláštera se mohl se svou komunitou vrátit počátkem 90. let.

 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Chodíte na Vánoce do kostela?
Ano, i celý rok
86%
 
Ano, jsem sváteční křesťan :-)
1%
 
Ano, ale spíše jen pro atmosféru Vánoc
1%
 
Ne
12%
 
(Počet hlasů celkem: 132)