Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Židovský svátek světel Chanuka se letos kryje s termínem Vánoc

Ze světa / kir / Vlastní zpráva / 31. prosince 2024 0:46
Židovský svátek světel Chanuka se letos kryje s termínem Vánoc

Ilustrační foto: Devítiramenná menora pro oslavu židovského svátku Chanuka
Autor: Pixabay.com

Praha, Jeruzalém - Zatímco křestané slaví Vánoce, probíhá i osmidenní židovský svátek světel Chanuka. Svátky jsou pohyblivé, letos připadají na 25. prosince až 2. ledna.  Jsou spojené s postupným zapalováním svíček na osmiramenném svícnu, které symbolizují víru ve vítězství dobra nad zlem, svobody nad útlakem a poznání nad nevědomostí. Svátek chanuka připomíná dobu povstání Makabejských před 2000 lety. Jeruzalémský chrám byl předtím znesvěcen pohanskou bohoslužbou syrsko-helenistických vládců. Legenda uvádí, že když byl chrám znovu zasvěcen bohu, nastal zvláštní jev: zbytek rituálně čistého oleje, který stačil pouze na jeden den, hořel ve svícnu celých osm dní - tedy po dobu potřebnou na přípravu nového oleje.

Lidé si v synagogách mohou také prohlédnout osmiramenné svícny, které v rodinách o chanuce stavěli na dobře viditelné místo a světla na něm rozsvěcovali postupně během osmi dní. K hlavnímu symbolu svátku, zapalování svíček, postupem doby přibylo několik obyčejů, které připomínají křesťanské Vánoce, děti například dostávají drobné dárky. Podle Židů se ale chanuka dává do souvislosti s Vánocemi jen kvůli období, ve kterém se odehrává, a má jiné poslání.

Stejně jako Vánoce, i Chanuka je rodinným svátkem, který se v Izraeli projevuje i navenek. Místo vánočních stromků jsou ulice Jeruzaléma a dalších izraelských měst vyzdobeny velikými chanukiemi – osmiramennými chanukovými svícny a světelnými girlandami. 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Františkova ekonomika

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Podporujete ratifikaci smlouvy mezi ČR a Svatým stolcem?
Ano
53%
 
S výhradami
2%
 
Ne
42%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 118)