Na dnešek připadá svátek Tří králů, v liturgickém kalendáři je to slavnost Zjevení Páně
Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 6. ledna 2025 10:10Praha, Brno, Ostrava - Na dnešek připadá svátek Tří králů, v liturgickém kalendáři je to slavnost Zjevení Páně. Připomíná klanění mudrců narozenému Ježíši v Betlémě. Některými městy projdou tříkrálové průvody, mnohé domácnosti i obce začnou odstraňovat vánoční stromy, výzdobu či osvětlení. Pravoslavným křesťanům, kteří se řídí starším, juliánským kalendářem, Vánoce šestým lednem teprve začínají.
V Česku se podle posledního sčítání lidu z roku 2021 přihlásilo k pravoslavné církvi přes 40.000 lidí a stala se tak druhou nejpočetnější církvi. Pravoslavnou víru vyznávají i mnozí Ukrajinci, kteří uprchli do Česka před ruskou agresí. Ukrajinští věřící se ale od roku 2023 rozhodli slavit Vánoce také 25. prosince, aby se tím vymezili vůči ruské pravoslavné církvi, která válku na Ukrajině podporuje.
Vánoční období oslavující narození Ježíše Krista v církevním roce podle katolické tradice definitivně končí až svátkem Křtu Páně, který nemá pevné datum. Slaví se vždy první neděli po 6. lednu, letos tedy konec Vánoc připadá na neděli 12. ledna. Svátek připomíná událost, při níž svatý Jan Křtitel pokřtil Ježíše Krista v řece Jordánu. V tento den se v kostele naposledy zpívají koledy a na závěr bohoslužeb i píseň Narodil se Kristus Pán. Protestantské církve většinou za konec vánočního období považují již svátek Tří králů.
Svátek Tří králů odkazuje na biblický příběh o východních mudrcích, kteří se po pastýřích přišli do Betléma poklonit právě narozenému Ježíši a donesli mu zlato, kadidlo a myrhu. Královské tituly i jména Kašpar, Melichar a Baltazar jim přidala až o několik set let později umělecká tradice a lidová zbožnost.
Jak uvádí ekumenický lekcionář, svátek vznikl ve 2. stol. v Egyptě a zřejmě neměl vůbec žádnou historickou tématiku a byl oslavou zjevení Kristova božství v kterékoli situaci jeho pozemského života. V 2. pol. 2. stol. dosvědčuje Klement Alexandrijský, že je 6. leden slaven jako památka narození Krista. Později (koncem 4. stol.), kdy pod vlivem Říma se tento den přesouvá na 25. prosinec, dostává 6. leden vlastní historickou tématiku – Ježíšův křest v Jordáně.
Šestý leden je spojen také s koledováním a žehnáním domů, kdy se na dveře píše svěcenou křídou nápis K+M+B. Nejde však o počáteční písmena jmen králů, ale o zkratku latinského nápisu Kristus žehnej tomuto domu - Christus mansionem benedicat. Tříkrálový svátek je příležitostí i pro pomoc potřebným. Už po Novém roce začali koledníci vybírat peníze pro tradiční Tříkrálovou sbírku, kterou pořádá Charita ČR. Potrvá do poloviny ledna.
Po svátku Tří králů začíná masopust. Období maškarních průvodů, zabijaček, veselí a různých lidových zvyků končí Popeleční středou na začátku čtyřicetidenního půstu před Velikonocemi. Letos vychází Popeleční středa na 5. března.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
23.01.2025 15:40Senát schválil smlouvu ČR s Vatikánem, žádost o její ústavní přezkum odmítl
23.01.2025 0:25Oběti zneužívání v církvi znovu požádaly senátory, aby neschválili smlouvu s Vatikánem
22.01.2025 13:50Biskupská konference zvolila svým předsedou Josefa Nuzíka, vystřídá Graubnera
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010