Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Soud v Plzni rehabilitoval devět římskokatolických kněží zatčených v roce 1949

Kraje: Plzeňský / / ČTK / 21. března 2025 21:35
Soud v Plzni rehabilitoval devět římskokatolických kněží zatčených v roce 1949

Ilustrační foto: Alegorie spravedlnosti
Autor: Wikipedia.org / Mylius / Creative Commons

Plzeň - Krajský soud v Plzni ve čtvrtek rehabilitoval devět římskokatolických duchovních, kteří působili v západních Čechách a byli v září 1949 komunistickým režimem zatčeni a na několik týdnů vzati do vazby. ČTK o tom informoval právník Lubomír Müller, který návrh na rehabilitaci inicioval.

Podle něj byli duchovní viněni mimo jiné z toho, že ochotně přijímali tajnou kurýrní cestou různé ilegálně rozmnožované oběžníky s protistátním obsahem – takzvané pastýřské listy, pokyny o exkomunikaci, dekret Svaté stolice a jiné. Režim považoval za závadný i způsob, jakým odůvodnili v prohlášení adresovaném tehdejší vládě a výboru Národní fronty fakt, že se zřekli svých kněžských platů. „Uvěznění byli po několika týdnech stresujícího pobytu ve vazbě propuštěni, aniž by došlo k jejich odsouzení. Tehdy platná ústava proklamovala, že každý má právo vyznávat soukromě i veřejně jakoukoli náboženskou víru,“ uvedl Müller, který se zabývá rehabilitacemi lidí utlačovaných komunistickým režimem. Minulý rok zastupoval také faráře Josefa Toufara, zatčeného a umučeného příslušníky komunistické Státní bezpečnosti v roce 1950 v souvislosti s takzvaným číhošťským zázrakem.

Plzeňský soud nyní rehabilitoval duchovní Bedřicha Bohdala, Františka Slavíčka, Františka Korála, Jindřicha Senfta, Václava Klaboucha, Josefa Zahrádku, Karla Forsta, Františka Jílka a Karla Smetanu, kteří působili v západních Čechách. Zatčeni a umístěni do vazby byli 9. září 1949. Rehabilitace se nikdo z nich nedožil, v době zatčení bylo nejmladšímu z nich 37 let a nejstaršímu 73 roků.

Mezi uvězněnými byl původně ještě František Wonka, který byl rehabilitován z podnětu svého vzdáleného příbuzného v roce 2021, a také Josef Resl. Resl byl nakonec odsouzen k čtyřletému trestu těžkého žaláře, takže se na něj vztahovala rehabilitace přímo ze zákona, řekl Müller.

„Senát pod vedením (soudce) Tomáše Mahra dospěl k závěru, že v této věci je třeba i po více než 75 letech zjednat nápravu, a dodal, že soudy mají povinnost rehabilitační předpisy interpretovat extenzivně ve prospěch dotčených osob. Jedině takto mohou být adekvátně naplněny požadavky Listiny základních práv a svobod a ochrana práva na spravedlivý proces,“ uvedl Müller. Soud tak podle něj zároveň potvrdil, že stát nemá právo zasahovat do pokynů o exkomunikaci, není oprávněn určovat pravidla pro vyloučení z náboženské organizace, ani trestat nikoho za to, že se veřejně zříká kněžských platů. „Nikdo není povinen takové platy přijímat a zavázat se tak ke službě světské vrchnosti. Právní zásady z tohoto rozhodnutí se tedy netýkají jen oněch devíti duchovních římskokatolické církve, ale mají obecnou platnost,“ dodal Müller.

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jezdíte do Kolínského kláštera?
Ano, a opakovaně
13%
 
Byl/a jsem tam jen jednou
10%
 
Mám to v plánu
12%
 
Ne
64%
 
(Počet hlasů celkem: 193)