Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Havlíčkobrodská galerie v pátek otevře výstavu o deníku Věry Kohnové, dvanáctileté oběti holokaustu

Kraje: Vysočina / / ČTK / 2. dubna 2025 9:51
Havlíčkobrodská galerie v pátek otevře výstavu o deníku Věry Kohnové, dvanáctileté oběti holokaustu

Desky deníčku Věry Kohnové
Autor: Wikipedie.org / Sanki 2010 / Creative Commons

Havlíčkův Brod - Galerie a muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod otevře v pátek výstavu věnovanou ilustrovanému deníku Věry Kohnové, dvanáctileté dívky z Plzně, která nepřežila holokaust. Výstava bude uvedená u příležitosti letošního 80. výročí konce druhé světové války. Události ze závěru války, které se staly přímo v Havlíčkově Brodě, pak přiblíží samostatná výstava, která začne 11. dubna. ČTK o tom dnes za galerii a muzeum informoval Filip Prokop.

Podle kurátorky výstavy Deník Věra Kohnová č. 519 Daniely Růžičkové bude publikace představovaná jako součást tradiční série Výstav jedné knihy. Autory jsou historik Jiří Sankot a ilustrátorka Kamila Pokorná, která deník zpracovala formou komiksu v rámci své diplomové práce v ateliéru ilustrace na Fakultě Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. „Historik Jiří Sankot téma zpracoval již jednou se spisovatelkou Janou Poncarovou v úspěšný román. Na rozdíl od tohoto románu je kniha ilustrovaná Kamilou Pokornou určena pro dětského čtenáře,“ uvedla Růžičková.

Výstavu v sobotu doplní Sankotova přednáška. Bude v 15:00. Pro školy pak bude určená komentovaná prohlídka expozice naplánovaná na 24. dubna. Výstava potrvá do 1. června.

Galerie v pátek zároveň otevře výstavu Neobyčejný svět ilustrátora Tomáše Řízka. Přístupná bude do 22. června. Řízek žije a pracuje na Tchaj-wanu. Podle Růžičkové je jediným českým autorem, jehož knihy jsou oficiálně doporučeny tchajwanským ministerstvem kultury jako povinná četba. „Ať už se jedná o domorodý příběh z knihy Sestřelte slunce nebo zcela českou Erbenovu Kytici. V loňském roce za tuto svou činnost získal ocenění Gratias Agit, jež uděluje Ministerstvo zahraničních věcí ČR všem, kdo budují dobré jméno Česka v zahraničí,“ řekla Růžičková. Připravovaná výstava je autorovou první retrospektivou v českém prostředí po 14 letech.

Galerie je od letošního ledna sloučená s krajským muzeem. Věnuje se presentaci kreseb, grafik a ilustrací. Má přes 10.000 sbírkových předmětů.

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jezdíte do Kolínského kláštera?
Ano, a opakovaně
13%
 
Byl/a jsem tam jen jednou
10%
 
Mám to v plánu
12%
 
Ne
64%
 
(Počet hlasů celkem: 193)