
Vatikánský ministr zahraničí ke krokům USA: Při změně světového řádu, je nutné naslouchat lidem
Ze světa / PetKir / Vlastní zpráva / 3. dubna 2025 10:35Řím - „Samozřejmě tak jako na jiných místech, kde zuří válka, věříme, že je nutno přivítat zvýšenou protiválečnou snahu. Proto oceňujeme energii nové administrativy (Donalda Trumpa v USA, pozn. red.). Co se týče jejího skutečného vlivu, je jiná věc. Při prosazování jakéhokoliv nového (světového) řádu, je nutné rovněž naslouchat lidem a jejich zemím, abychom mohli žít bok po boku v míru”.
Řekl to arcibiskup Paul Gallagher, vatikánský „ministr zahraničních věcí” na Německém velvyslanectví ve Vatikánu 25. března. Sekretář pro vztahy se státy dodal, že po zastavení a přehodnocování zahraniční finanční pomoci USA „slyšíme o velmi vážných účincích po celém světě.”
Vatikánský vrchní diplomat bude na tato témata upozorňovat a mluvit s novým ambasadorem Spojených státu amerických. Brian Burch se má újmout úřadu v Římě v nejbližších měsících.
Arcibiskup Gallagher se též vyjádřil k situaci v povolebním Německu: „V tomto okamžiku doufáme, že nová vláda se zaměří na důležitá témata pro Němce, jako je ekonomika a imigrace. Doufáme, že obnoví svůj závazek budovat silnou Evropu a trvalý mír v Evropě.”
Arcibiskup si přeje trvalý mír a pokoj i v jiných státech a regionech, konkrétně se zmínil o situaci v Iráku a Sýrii. Ministr nejmenšího státu světa promluvil na prezentaci německé knihy o návštěvě papeže Františka v Iráku. Její autor je Matthias Kopp, mluvčí Německé katolické biskupské konference. Ten je považován za znalce Iráku a zemi mnohokrát navštívil. Na prezentaci své knihy v Římě byl také přítomen.
Apoštolská cesta v březnu roku 2021 do středovýchodní zemi byla nejdůležitější v tomto pontifikátu, vyzdvihl Paul Gallagher: „Přitáhla totiž pozornost k utrpení tamějších křesťanů a papež se přiblížil i k místním muslimům. Papež František cestě věnoval velkou pozornost. Byla to jeho nejvíce symbolická cesta,” uvedl.
Zpravodaj Christnetu v Římě se arcibiskupa zeptal, jak hodnotí papežovu návštěvu z hlediska bezpečí. V tom čase se šířil covid a vakcíny ještě nebyly rozšířeny mezi většinou populace v Iráku ani ve světě. „Více jsme se obávali o papežův život, jelikož hrozilo veliké riziko zejména v Bagdádu,” řekl arcibiskup.
„Bylo nebezpečí, že Františka unesou nebo zavraždí,“ dal Matthias Kopp za pravdu arcibiskupovi. Co se týče covidu, papež jej za skutečnou hrozbu nepovažoval, i když nebylo příjemné vidět, jak si zástupy sundávaly masky dolů z tváře v průběhu apoštolské cesty, připustil Kopp.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Katoličtí biskupové podporují vojenskou pomoc Ukrajině
11. 2. 2025 18:45Masové deportace porušují důstojnost lidí, reagoval papež na dění v USA
Aktuální zprávy

Brož: Osobně jsem výzvu k uměřenosti od rektorky neobdržel
15.04.2025 13:10Církev prohlásila architekta Gaudího za ctihodného. Je na cestě ke svatořečení?
14.04.2025 23:56Podezření z účelového náboru. Děkan KTF čelí kritice kvůli volbám do senátu
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
