Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Před 1140 lety zemřel pravděpodobně na Velehradě svatý Metoděj

Domácí zpravodajství / / ČTK / 5. dubna 2025 21:14
Před 1140 lety zemřel pravděpodobně na Velehradě svatý Metoděj

Ikona sv. Metoděje
Autor: Wikipedie.org / Kirsan / Creative Commons

Praha - Pravděpodobně na Velehradě zemřel 6. dubna 885 byzantský učenec Metoděj, který spolu s bratrem Konstantinem přišel roku 863 šířit do Velkomoravské říše křesťanskou víru. Hlavním úkolem Konstantina (neboli Cyrila) a Metoděje bylo vzdělat dostatečný počet kněží, pro které byla ovšem cizí latina i řečtina. Jelikož oba bratři pocházeli ze Soluně a ovládali tamní slovanské nářečí, mohli vyučovat v domácím jazyce, pro který Konstantin vytvořil také písmo.

Staroslověnštinu začali užívat i jako jazyk liturgický. V roce 867 bratři misi ukončili a odešli do Říma, kde chtěli nechat vysvětit na kněze své moravské žáky. Papež jejich činnost překvapivě schválil a souhlasil i s bohoslužbami ve slovanském jazyce, který se tak zařadil k trojici doposud možných jazyků – latině, řečtině a hebrejštině. Tento diplomatický úspěch bývá někdy označován za definitivní krok k zařazení českých zemí do západní Evropy, tedy sféry papežské moci.

Konstantin v Římě onemocněl, uchýlil se do kláštera, kde přijal jméno Kyrillos (Cyril) a v roce 869 zemřel. Metoděj se vrátil na východ, dostal se ale do soukolí mocenských sporů a dva roky dokonce strávil v žaláři. Po roce 880 se vrátil už jako arcibiskup na Velkou Moravu. Cyrilometodějské dílo však mělo mocné odpůrce a na Moravě své zakladatele dlouho nepřežilo. Slovanské bohoslužby nový papež zakázal a Metodějovi žáci museli uprchnout, azyl slovanské liturgii poskytli jižní Slované.

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jezdíte do Kolínského kláštera?
Ano, a opakovaně
13%
 
Byl/a jsem tam jen jednou
10%
 
Mám to v plánu
12%
 
Ne
64%
 
(Počet hlasů celkem: 193)