Přeskočit na obsah
Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Zemřel papež František. Bylo mu 88 let

Ze světa / vlu / Vlastní zpráva / 21. dubna 2025 10:07
Zemřel papež František. Bylo mu 88 let

Papež František
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Vatikán – Papež František zemřel dnes ráno ve věku 88 let. Oznámil to Vatikán. Papež se od poloviny února léčil se zánětem průdušek a zápalem plic, déle než měsíc byl v nemocnici. Věřící naposledy krátce pozdravil při nedělním velikonočním kázání Urbi et orbi (Městu a světu). Jeho úmrtí vyvolalo ve světě mnoho reakcí, politici včetně českého premiéra Petra Fialy vyzdvihují jeho osobnost, víru a starost o chudé.

„V 7:35 se římský biskup František vrátil do domu Páně,“ uvedl kardinál komoří Kevin Farrell, který oficiálně ověřuje smrt papeže. Kardinál komoří povede Vatikán do zvolení nového papeže.

Oznámení o úmrtí Františka, který vedl katolickou církev od roku 2013, vyvolalo řadu reakcí ze světa. Francouzský prezident Emmanuel Macron zemřelého papeže označil za člověka skromnosti, polský premiér Donald Tusk za vřelého a citlivého muže, pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz vyzdvihl jeho péči o nejslabší. Italská premiérka Giorgia Meloniová chce pokračovat v cestě vytyčené papežem, španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že papež usiloval o sociální spravedlnost.

„Svou pokorou a čistou láskou k chudým inspiroval miliony lidí daleko za hranicemi katolické církve,“ uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Předseda Evropské rady António Costa uvedl, že papež se staral „o velké globální výzvy naší doby – migraci, klimatické změny, nerovnosti, mír“.

„Byl to muž hluboké víry, který se snažil proměňovat církev tak, aby mohla lépe plnit své poslání v současné společnosti,“ uvedl český premiér Petr Fiala. Podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského byl papež „hlasem soucitu, spravedlnosti a naděje v neklidném světě“.

Americký viceprezident J. D. Vance, kterého papež přijal v neděli, vyjádřil soustrast milionům křesťanů, kteří milovali dnes zesnulého papeže. Na úmrtí reagovali také izraelský prezident Jicchak Herzog, íránská diplomacie, indický premiér Naréndra Módí a další politici z celého světa.

Historik: Papež zaujme v dějinách zásadní, důležité a pozitivní místo

„Jeho dvanáctiletý pontifikát se nezapíše do dějin jednorázovým gestem, razantní institucionální reformou, zavedením nové liturgické formy. Z mnoha důvodu se nicméně lze domnívat, že navzdory tomu zaujme v dějinách zásadní, důležité a pozitivní místo jako papež, který skutečně pochopil výzvy doby a nebál se na ně adekvátně reagovat“ napsal k úmrtí historik a teolog Tomáš Petráček a doplnil: „A právě proto, že zdědil ve své pozici církev, která se tomu dlouho vyhýbala, příliš pohlcena sama sebou, rozhodl se vědomě a odpovědně, že nejprve musí změnit mentalitu, rozhýbat zatuhlý kolos, vnést život do organizace, která se v minulosti tak dokonale zorganizovala, že v ní nezůstal skoro žádný prostor po vývoj, hledání a nacházení nových forem života, pastorace, liturgie a koneckonců i samotného uspořádání.“

„Byl papežem, který si velmi přál, a také všechno pro to dělal, aby Kristovo poselství nezůstalo jen psaným či mluveným slovem, ale aby se vtělovalo do našich skutků, stejně jako do genomu církve,“ uvedl. Naposledy biskup s papežem mluvil v září 2024. „Zdůrazňoval nám, že máme přijímat jako osoby i jako reprezentanti církve opravdu každého člověka,“ řekl litoměřický biskup.

Plzeňský biskup Tomáš Holub uvedl na síti X, že František byl jeho skutečný duchovní Otec. „Včera na neděli Vzkříšení požehnal každému z nás a dnes je se svým Pánem a Přítelem... Františku, děkuji za vše! Přimlouvej se za nás! Potřebujeme to!“ uvedl Holub.

V Římě se krátce po oznámení papežovy smrti rozezněly zvony. Podle obvyklého scénáře budou papežovy ostatky připraveny do rakve, která bude vystavena v bazilice svatého Petra.

Začíná také období devítidenního smutku, přípravy na pohřeb i na volbu nového papeže kardinály, kteří se shromáždí v konkláve. Volební proces musí začít 15. až 20. den po papežově úmrtí. Je jisté, že o nástupci Františka nebude rozhodovat žádný zástupce českých katolíků. Jediný český kardinál Dominik Duka totiž překročil hranici 80 let, která je stanovena pro volbu papeže.

 

Související zprávy a články

31. 12. 2022 11:20 / AKTUALIZOVÁNO

Zemřel emeritní papež Benedikt XVI.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?