Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V kostele v Dolním Městě pomůže odvětrávání zdiva zachovat malby ze 14. století

Kraje: Vysočina / / ČTK / 17. listopadu 2025 23:42
V kostele v Dolním Městě pomůže odvětrávání zdiva zachovat malby ze 14. století

Kostel sv. Martina, Dolní Město
Autor: Matěj Baťha / Creative Commons

Dolní Město (Havlíčkobrodsko) - V kostele svatého Martina v Dolním Městě pokračují opravy. Po loňské obnově střešní krytiny a fasády na sakristii a presbytáři tam letos stavbaři vytvořili systém umožňující odvětrání základového zdiva. Odvádění vlhkosti by mělo pomoci uchovat středověké nástěnné malby v kostele. ČTK to řekl lipnický kastelán Marek Hanzlík.

„Vlhkost ve zdech tropí velkou neplechu a nepříjemnosti na stavu těch nástěnných maleb,“ řekl Hanzlík. Je členem obecně prospěšné společnosti Přátelé podlipnických kostelů, která se přes dvě desetiletí snaží o obnovu tří kostelů pod hradem Lipnice. Kromě Dolního Města jsou v Loukově a v Řečici. Všechny jsou vzácné především kvůli nástěnným malbám s biblickými výjevy pocházejícím ze 14. století.

V kostelech se příležitostně konají komentované prohlídky. Tento i minulý víkend byly otevřené při příležitosti svatomartinského posvícení. Letos podruhé se lidé díky přístupu farnosti mohli do kostelů podívat také o víkendech v červenci a srpnu. „To je jeden ze základních cílů, které jsme měli. Abychom ty kostely zachránili a abychom je pokud možno otevřeli lidem,“ řekl Hanzlík.

Předchozí opravy byly ve větší míře zaměřené na kostely svatého Jiří v Řečici a svaté Markéty v Loukově. „Teď se snažíme napnout snahy směrem ke kostelu v Dolním Městě,“ uvedl. Připravený je projekt na opravu zvonice, na což by mohlo dojít příští rok. Další záměry se týkají lodi a interiéru kostela. Na přípravách spolupracuje obecně prospěšná společnost s římskokatolickou farností v Lipnici nad Sázavou a s obcí. Na opravy shání dotace.

Minulý rok stály opravy dolnoměstského kostela okolo 2,3 milionu korun a letošní odvětrání zdiva v jeho části čtvrt milionu. „Aby ten kostel byl v dobré formě, tak by potřeboval ještě tak tři čtyři miliony korun,“ uvedl Hanzlík. Podotkl, že to je odhad bez restaurování male

 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Podporujete Pařížskou dohodu o klimatu?
Ano, jednoznačně
62%
 
Ano, ale s výhradami
4%
 
Částečně, značně kriticky
2%
 
Ne
32%
 
(Počet hlasů celkem: 99)