Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Velká většina amerických biskupů vyjádřila znepokojení nad postojem současné vlády k přistěhovalcům

Ze světa / kir / USCCB, red. / 25. listopadu 2025 12:37
Velká většina amerických biskupů vyjádřila znepokojení nad postojem současné vlády k přistěhovalcům

Ilustrační foto
Autor: Christnet.eu / Vít Luštinec

Baltimor (USA) - Americká biskupská konference římskokatolické církve (USCCB) se ve dnech 11-13. listopadu sešla na svém podzimním plenárním zasedání v Baltimoru na východním pobřeží USA. Biskupové zde vydali zvláštní prohlášení, v němž vyjádřili své znepokojení nad vývojem situace, která má dopad na přistěhovalce ve Spojených státech. Prohlášení bylo přijato velkou většinou 216 hlasů pro, 5 hlasů proti a 3 se zdrželi. Bylo to poprvé za dvanáct let, co americká biskupská konference použila tento zvláště naléhavý způsob vyjádření. „Cítíme povinnost zvednout hlas na obranu lidské důstojnosti dané Bohem,“ zdůrazňují biskupové. Poslední takové prohlášení bylo vydáno v roce 2013 v reakci na nařízení federální vlády týkající se antikoncepce.

Biskupové v prohlášení vyjádřili znepokojeni nad atmosférou strachu a úzkosti kolem otázek prosazování imigračních zákonů. „Jsme zarmouceni stavem současné debaty a hanobením imigrantů. Jsme znepokojeni podmínkami v detenčních centrech a nedostatečným přístupem k pastorační péči. Litujeme, že někteří imigranti ve Spojených státech svéprávně přišli o svůj právní status. Jsme znepokojeni ohrožováním posvátnosti kostelů a zvláštního charakteru nemocnic a škol. Jsme zarmouceni, když potkáváme rodiče, kteří se bojí zadržení, když vodí své děti do školy, a když se snažíme utěšit členy rodin, kteří již byli odloučeni od svých blízkých,“ stojí v úvodu textu amerických biskupů.

Dále uvádějí, že navzdory překážkám a předsudkům přispěly generace imigrantů k blahobytu Spojených států. „Katolické učení vybízí národy, aby uznávaly základní důstojnost všech osob, včetně imigrantů. My biskupové se zasazujeme o smysluplnou reformu imigračních zákonů a postupů naší země. Lidská důstojnost a národní bezpečnost nejsou v rozporu. Obě jsou možné, pokud lidé dobré vůle spolupracují,“ připomínají a vyjadřují vděčnost, že mnoho katolických duchovních, zasvěcených řeholníků a věřících laiků doprovází a pomáhá přistěhovalcům v uspokojování jejich základních lidských potřeb. „Vyzýváme všechny lidi dobré vůle, aby v těchto snahách pokračovali a rozšiřovali je,“ dodávají.

Biskupové uznávají, že národy mají odpovědnost regulovat své hranice a zavést spravedlivý a řádný imigrační systém v zájmu společného dobra. Bez takových procesů čelí imigranti riziku obchodování s lidmi a jiných forem vykořisťování. Bezpečné a legální cesty slouží jako protijed proti takovým rizikům. Zároveň ale zdůrazňují, že jsou proti bezohlednému hromadnému vyhošťování lidí. „Modlíme se za konec dehumanizující rétoriky a násilí, ať už je namířeno proti imigrantům nebo proti orgánům činným v trestním řízení. Modlíme se, aby Pán vedl vůdce naší země, a jsme vděční za minulé i současné příležitosti k dialogu s veřejnými a volenými představiteli. V tomto dialogu budeme i nadále prosazovat smysluplnou reformu imigrační politiky,“ dodávají v závěru textu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Podporuje Vaše diecéze synodální proces?
Ano
30%
 
Částečně
5%
 
Trochu
5%
 
Ne
59%
 
(Počet hlasů celkem: 182)