Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež Benedikt XVI. odsoudil v minulosti Pottera, připomíná AFP

Archiv zpráv / juml / ČTK / 15. července 2005 2:00
Berlín - Kardinál Joseph Ratzinger, který letos zasedl na papežský stolec jako Benedikt XVI., zaujal v roce 2003 zamítavý postoj vůči úspěšnému literárnímu seriálu o čarodějnickém učni Harrym Potterovi. Příběhy z pera anglické spisovatelky J.K. Rowlingové tehdy odsoudil, protože podle něho "rozvracejí křesťanského ducha". S poukazem na německou socioložku Gabrielu Kubyovou, která je také důslednou stoupenkyní katolické víry, o tom včera napsala agentura AFP.

Kubyová dokonce věnovala fenoménu malého čaroděje kriticky laděnou knihu nazvanou Harry Potter, dobro či zlo. Nyní na své internetové stránce zveřejnila výňatky z kardinálova dopisu, který nese datum 7. března 2003. Ratzinger v něm děkuje autorce, že mu svou knihu zaslala. "Díky za vaši poučnou knihu," píše kardinál v dopise. Autorku oceňuje, že "vrhla světlo na Harryho Pottera, protože existují jemné svody, které působí bez povšimnutí, a to má hluboký dopad na rozklad křesťanství v (dětské) duši ještě předtím, než se může správně rozvinout".

Kubyová shromáždila desítku argumentů, proč je třeba s Potterem nesouhlasit. Nejsilnějším z nich je podle ní "neschopnost (dětského) čtenáře rozlišit mezi dobrem a zlem, protože tento rozdíl je přebit citovou manipulací a intelektuálním zmatením".

Rowlingová zatím vydala pět pokračování Harryho osudů, a vždy s kolosálním úspěchem u malých čtenářů na celém světě. Svědčí o tom i fakt, že knihy si koupilo přes 300 milionů lidí. V noci z 15. na 16. července jde do prodeje už šestý díl a podle reakcí ze světa se na něj už malí čtenáři netrpělivě těší.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
48%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
4%
 
Ne
43%
 
V mé církvi již ženy slouží
4%
 
(Počet hlasů celkem: 46)