Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Katolická nauka o Limbu, týkající se zemřelých nepokřtěných dětí, je v krizi

Archiv zpráv / kir / RaVat / 1. prosince 2005 1:00
Vatikán - Výroční zasedání Teologické komise probíhá v těchto dnech ve Vatikánu na téma „Katolická nauka týkající se zemřelých nepokřtěných dětí.“Radiu Vatikán poskytl k jednání komise informace její sekretář, jezuita pater Luis Ladaria. Rozhovor přinášíme v původním znění:

Jak by se dala ve stručnosti shrnout tato nauka?

Především musíme říci, že v tomto bodu není žádná dogmatická definice, není tu pro všechny zavazující učení církve. Víme, že po mnoho staletí se soudilo, že tyto děti odcházejí do Limbu, kde zakoušejí přirozenou radost, ale nemají patření na Boha. Tato víra je dnes, na základě vývoje nejen teologického, ale i magisteriálního, v krizi. Nyní tedy studujeme tento problém, abychom osvětlili to, co Církev může říci, s vědomím, že v této věci definitivní názor nebyl vysloven.

V tomto kontextu se bere do úvahy vůle Boží ke spasení všech lidských bytostí a jediné prostřednictví Krista, vedle svátostí Církve v řádu spásy...

To jsou fundamentální základy, ze kterých musíme vycházet. Samozřejmě musíme vycházet z toho, že Bůh chce spasit všechny lidi a nechce vyloučit nikoho. Ale také z toho, že Kristus zemřel za všechny lidi a že Církev je znamením spásy, jak učí II.Vatikánský koncil. Pokud vycházíme z těchto principů, problém se formuluje jiným způsobem, než jak jsme byli dosud zvyklí - že ke spáse je nezbytně zapotřebí svátosti křtu.

Myslíte si, že k tomuto tématu vydáte nějaký dokument?

Je těžké být prorokem! Zatím studujeme toto téma. Doufáme, že se nám podaří dospět k nějakému dokumentu, který bude schválen kompetentními autoritami. Zatím se nedá říct víc.

Tématu se ve svém komentáří věnuje i Petr Cekota.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s tím, že církev investuje na burze?
Ano, důležitý je především výnos a bezpečnost investice
12%
 
Ano, ale měla by dbát na etický rozměr investice
55%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 211)