Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Kardinál Vlk navrhl zřídit komisi ke spolupráci kněží s StB - Projekt Otevřená minulost

Archiv zpráv / ath / ČTK / 1. února 2007 1:00
Praha - Kardinál Miloslav Vlk navrhl zřídit komisi, která by zjistila, kteří kněží a proč přistupovali v minulosti na spolupráci s komunistickou Státní bezpečností . O projektu Otevřená minulost Vlk ve středu jednal s ministrem vnitra Ivanem Langrem a ředitelem archivů ministerstva Pavlem Žáčkem. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

Metody StB byly velmi tvrdé, a proto je nyní třeba objektivně posoudit okolnosti, za jakých byli kněží ke spolupráci získáváni, případně jestli svou prací někomu ublížili a podobně. Proto vítám vznik této skupiny, řekl LN Vlk. V komisi by měli zasednout pracovníci archivů ministerstva vnitra a církevní badatelé.

Skupina se bude věnovat vztahu StB a církve. Myslím, že je nutné spojit síly, protože tu máme masu materiálů a potřebujeme znát církevní historii, pohled na jednotlivé osoby, které v církvi působily, řekl LN Žáček. Podle něj je to důležité pro pochopení toho, jak StB spolupracovníky mezi kněžími získávala.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Diakoniespolu.cz
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Přibývá věřících ve vašem kostele?
Ano a to výrazně
9%
 
Ano
23%
 
Ne, je nás čím dál méně
38%
 
Je to stále stejné
25%
 
Bohoslužby v našem kostele zřejmě brzy zruší
4%
 
(Počet hlasů celkem: 344)