Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Prohlášení ČBK k nálezu Ústavního soudu

Archiv zpráv / juml / ČBK / 14. listopadu 2007 1:00
Praha -

Tiskové středisko České biskupské konference včera vydalo aktuální Prohlášení ČBK k nálezu Ústavního soudu. Přetiskujeme v plném znění:

Ústavní soud České republiky dnešního dne ústně vyhlásil nález sp. zn. Pl. ÚS 2/06, kterým zamítl návrh senátorů Senátu Parlamentu České republiky na zrušení zákona č. 495/2005 Sb., kterým byl s účinností od 23.12.2005 novelizován zákon č. 3/2002 Sb., o církvích a náboženských společnostech.

Účel, který sledovala novela č. 495/2005 Sb., bylo především omezovat církve a náboženské společnosti při zřizování charit, diakonií a škol jakožto právnických osob v rámci církevní struktury. Účelem novely č. 495/2005 Sb., dále byla snaha znevýhodnit církve a náboženské společnosti v dalších oblastech oproti jiným nestátním institucím sloužícím veřejnosti.

Ústavní soud je při svém rozhodování podřízen zásadě, podle které právní předpis zruší pouze tehdy, pokud nelze stanovit návod, jak tento právní předpis v praxi vykládat v souladu s ústavou.

Proti ponechání zákona č. 3/2002 Sb., v platnosti v jeho současném znění se vyjádřilo celkem 7 z 15 soudců Ústavního soudu.

V ústním odůvodnění Ústavní soud ujistil, že i nadále je nutno respektovat záruky náboženské svobody.

Podrobné odůvodnění rozhodnutí Ústavního soudu není dosud k dispozici, protože nález byl vyhlášen a odůvodněn pouze ústně.

Česká biskupská konference očekává, že písemné odůvodnění tohoto rozhodnutí včetně připojených stanovisek shora zmíněných 7 soudců bude obsahovat jasná vodítka, jak má být zákon č. 495/2005 Sb., vykládán, aniž by to umožňovalo znevýhodňování církví a náboženských společností.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Zodpovídá ČBK za svoji nominantku do Rady ČT Hanu Lipovskou?
Ano
83%
 
Částečně
6%
 
Ne
9%
 
Ani náhodou
2%
 
(Počet hlasů celkem: 98)