Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Barokní Litomyšl

Obyvatelé Lukavce na Novojičínsku uctili tradiční jízdou na koních Kristovo vzkříšení

Archiv zpráv / MiH / ČTK / 8. dubna 2012 2:00

Lukavec (Novojičínsko) - Památku vzkříšení Krista dnes uctili obyvatelé Lukavce na Novojičínsku tradiční jízdou na koních okolo osení. Do polí hodinu po poledni vyjely dvě desítky mužů v černých oblecích. První z nich držel v rukou kovový kříž, který uctil políbením, a pak ho předal dalšímu jezdci. Tuto velikonoční tradici obyvatelé Lukavce, což je místní část Fulneku, dodržují od 17. století.

V posledních několika desetiletích je jejím protagonistou nyní dvaašedesátiletý Václav David. Muž, který na jízdu dnes vyjel už po pětačtyřicáté. "Kdysi jsme měli jízdy dvě. Jezdců bylo hodně. Ráno vyrazili ženatí muži. Odpoledne svobodní. Dnes už obě skupiny jezdí spolu," řekl David s tím, že za komunistického režimu měl kvůli jízdě kolem osení problémy se Státní bezpečností. "Jednou mě při výslechu agenti přesvědčovali, abychom do rukou raději vzali prapor a místo zbožných písní zpívali budovatelské," vzpomíná. V minulých letech se těžce sháněli koně. "Pamatuji si doby, kdy v obci bylo sedm desítek koní. Dnes je tu jeden," řekl. Při každoročních jízdách je proto odkázán na to, zda mu koně chovatelé půjčí. "V minulých letech jsme je sváželi z širokého okolí po jednom. Dnes je na Fulnecku dostatek chovatelů, kteří přivezou až šest zvířat," vysvětlil.

"Jezdilo se i v jiných městech. Je to původní německá tradice. Okolní německá města ale byla po válce vysídlena a na jízdu se zapomnělo. Jezdí se jen v Lukavci, který byl vždy český," řekl David. I podle Pavlíny Vráblové z Městského informačního centra ve Fulneku se tato tradice udržuje v Česku jen v Lukavci. "Podobnou tradici udržují již jen v Německu Lužičtí Srbové," řekla už dříve ČTK. Rajtování, jak se také jízdě kolem osení říká, začíná v neděli před Velikonočním pondělím pravidelně ve 13:00 u kostela v Lukavci. Jede se přes pole nad vesnicí a pak se objíždí horní konec obce. Dále přes louky do osady Nové Dvory.

Jezdci spolu s hudebníky zpívají píseň z 15. století Vstal z mrtvých. Po příjezdu do Lukavce z Kněžího pole se zpívá a hraje píseň Aleluja, zdráv buď náš milý Spasiteli. Muzikanti zahrají jednu sloku písně a pak je svým zpěvem vystřídají jezdci na koních. Cestou kovový kříž uctívají i místní obyvatelé. Z koní jezdci seskočí u památníku padlých vojáků obou světových válek, odtud zamíří do kostela.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
62%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
9%
 
Ne
27%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 1307)