Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Pozemkový úřad obdržel první žádosti o vrácení pozemků církvím

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 10. ledna 2013 17:14
Pozemkový úřad obdržel první žádosti o vrácení pozemků církvím

Praha - Státní pozemkový úřad (SPÚ) obdržel první dvě žádosti o vydání půdy v rámci církevních restitucí. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí úřadu Monika Machtová. Podrobnosti odmítla s odvoláním na zákon sdělit. Církve a náboženské společnosti mohou o vydání majetku žádat celý letošní rok. Včetně nejsložitějších případů by podle Machtové mělo vracení pozemků skončit nejpozději do konce roku 2016. 

Pro vypořádání církevních restitucí má podle již dříve uvedených informací úřad blokováno asi 37.000 hektarů půdy. Vracet církvím by se však měla jen blíže nespecifikovaná část z této rezervy. Církve by mohly dostat zpět také až 170.000 hektarů lesů.

"Státní pozemkový úřad má od podání výzvy ze zákona šest měsíců na prověření všech doložených údajů a uzavření dohody o vydání zemědělské nemovitosti, poté běží lhůta šest měsíců až jeden rok na schválení této dohody," popsala proces vyřizování požadavků Machtová. Po schválení bude dohoda předána příslušnému katastrálnímu úřadu. Ten provede záznam vlastnického práva do katastru nemovitostí. 

Nejsložitější případy vydávání by mohly skončit během 3 let

"Pokud nebude žádosti oprávněné osoby vyhověno, má církev šest měsíců na podání žádosti o rozhodnutí o vydání ve správním řízení," řekla dále Machtová. Úřad vydá následně nejpozději do jednoho roku rozhodnutí. "Předpokládáme, že i s přihlédnutím k řešení nejsložitějších případů bude vydávání nemovitostí církvím a náboženským společnostem probíhat do konce roku 2016," uzavřela mluvčí. 

Církve by od státu mohly dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Musely by ale prokázat, že na něj mají nárok a že jim byl zabrán v době mezi únorovým nástupu komunistů v roce 1948 a 1. lednem 1990. Za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat náhradu 59 miliard korun během 30 let, tedy dvě miliardy ročně. K této sumě by se připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.

Podle čísel z první poloviny 90. let církve přišly po válce a únorovém puči přibližně o 2500 budov, 175.000 hektarů lesa a 25.000 hektarů orné půdy (asi procento veškeré orné půdy v ČR). Valná většina zabaveného majetku patřila římskokatolické církvi.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Diakoniespolu.cz

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Přibývá věřících ve vašem kostele?
Ano a to výrazně
10%
 
Ano
22%
 
Ne, je nás čím dál méně
39%
 
Je to stále stejné
25%
 
Bohoslužby v našem kostele zřejmě brzy zruší
4%
 
(Počet hlasů celkem: 329)