Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Barokní Litomyšl

Papež František vydal svou první encykliku - Světlo víry

Ze světa / vlu / ČTK / 6. července 2013 19:35
Papež František vydal svou první encykliku - Světlo víry

Papež František
Autor: Wikipedia.org / Casa Rosada / Wikimedia Commons

Vatikán - Vatikán včera zveřejnil první encykliku papeže Františka, Světlo víry, která je výsledkem společné práce s jeho předchůdcem, Benediktem XVI. Text, určený katolickým duchovním a věřícím, podle agentury AFP zdůrazňuje, že víra je "službou obecnému blahu" a vybízí věřící, "aby nebyli arogantní", ale "otevření dialogu", a to i s bezvěrci.

Podle agentury Reuters papežovo poselství o významu křesťanské víry ukazuje, že František nechystá radikální odklon od postojů svého předchůdce, který v únoru překvapivě odstoupil z čela církve. "Žádné doktrinální odchylky nedělí dva papeže žijící v jednom malém státu," poznamenala AFP.

"Když víra je oslabena, hrozí, že i základy lidstva jsou oslabeny," praví se v textu, zdůrazňujícím význam víry jako obrany před "masivní ztrátou paměti v našem současném světě" vyvolanou přehnaným spoléháním na v technologie a "subjektivní pravdy jedince".

Víra není soukromá záležitost, individuální pojem či názor

Tváří tvář široce rozšířenému pocitu zejména v západních společnostech, že víra je věcí minulosti, "iluzí", František naopak trvá na tom, že právě víra objasňuje současnost. Odmítá také snahy vykázat víru z veřejného života, protože "víra není soukromá záležitost, individuální pojem či názor", ale "dobro pro všechny, společné dobro".

V textu, který by dal s nadsázkou přirovnat k "oběžníku pro biskupy" vydaném v sedmi jazycích (angličtině, francouzštině, italštině, němčině, polštině, portugalštině a španělštině), nový papež také zopakoval kategorické odmítnutí sňatků homosexuálů, neboť manželství "je stabilní svazek muže a ženy" a jedině z něj "může vzejít nový život".

První latinoamerický pontifik - František je Argentinec - se sice vyznačuje značně odlišným stylem od svého německého předchůdce, ale text o rozsahu 82 stran ukazuje, že nepomýšlí na teologický odklon od díla Benedikta XVI., kterému František vyjadřuje vděčnost. Nový papež se v textu nicméně projevuje svými oblíbenými tématy, jako jsou solidarita, spravedlnost, univerzální bratrství či pojetí víry, která nenechá opomíjet utrpení světa. "Nenechme si ukradnout naději," napsal.

O chystaném vydání encykliky v předstihu informoval Vatikán, když 1. července zveřejnil podrobný plán akcí hlavy katolické církve. Benedikt XVI. začal na své poslední encyklice, věnované víře, pracovat už loni, ale odstoupil ze zdravotních důvodů dřív, než ji stačil dokončit. Vatikán v minulosti uváděl, že František využije některé prvky z Benediktova konceptu.

František v polovině června potvrdil, že na encyklice pracuje a že jejím spoluautorem bude jeho předchůdce v čele katolické církve. "Vydáme encykliku napsanou čtyřma rukama. Papež Benedikt dílo začal psát a předal mi ho. Je to velmi silný dokument," prohlásil tehdy podle agentury ANSA. Historicky není nijak neobvyklé, že nový papež dopracuje dokumenty připravené svým předchůdcem. I Benedikt XVI. ve své první encyklice použil text, který byl zčásti připraven už za pontifikátu Jana Pavla II. 

Encyklika je nejautoritativnější dokument, jaký může papež vydat. Vždy se zabývá otázkami, které církev v dané chvíli považuje za nejdůležitější. Encykliky Benedikta XVI. pojednávaly o lásce (Bůh je láska z roku 2006), naději (Spaseni v naději z roku 2007) a sociálním učení katolické církve (Láska v pravdě z roku 2009).

Český překlad encykliky Lumen fidei na Radiovaticana.cz

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
62%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
9%
 
Ne
27%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 1288)