Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Stát loni registroval tři nové křesťanské církve, na peníze mít nárok nebudou

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 19. března 2014 14:10
Stát loni registroval tři nové křesťanské církve, na peníze mít nárok nebudou

Kříž - ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Creative Commons

Praha - V loňském roce, tedy v době, kdy již začal platit zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, ministerstvo kultury zaregistrovalo tři nové církve. Tři další církve či náboženské společnosti loni podaly na svou registraci návrh. Jednu společnost, Církevní sdružení Jednota sv. Klimenta, ministerstvo nezaregistrovalo. Ani nově registrované, ani ty, které na uznání státem teprve čekají, ale již nemají a nebudou mít nárok na státní příspěvek na činnost ani na finanční část restitucí.

Registrovány loni byly Církev Svatého Řehoře Osvětitele, Armáda spásy a Církev Nový Život. Včetně nich je v Česku zaregistrováno 36 církví, náboženských společností a svazů církví. Na majetkové vyrovnání od státu má nárok ale jen 17 církví, které se státem podepsaly dohodu; z nich se Bratrská jednota baptistů finanční náhrady vzdala.

Příspěvek na činnost, zejména na platy duchovních, dnes dostává také těchto 17 církví. Před přijetím zákona bylo státem registrováno dalších 16 církví, které ale nesplnily další podmínky, tedy například deset let od registrace a požadovaný počet členů církve. Ty ze státního rozpočtu financovány nebyly a nejsou. 

Státní příspěvek na činnost církví, který je součástí rozpočtu ministerstva kultury, postupně rostl, dnes činí přibližně 1,5 miliardy korun a pokud by zákon o majetkovém vyrovnání státu nebyl přijat, rostl by i nadále, neboť by na něj mělo nárok stále více nově registrovaných církví. Podle propočtů MK by v roce 2030 mohla suma činit až 2,6 miliardy korun. Součástí zákona je i postupné snižování současného příspěvku během 17 let až na nulu.

Žádost o registraci loni podaly Křesťanská církev svobodných řeholníků, Řád Strážců koruny a meče krále železného a zlatého a Církev husitská Jana Žižky z Trocnova. O nich ministerstvo kultury zatím nerozhodlo. Od roku 2002 do loňského roku odmítlo registraci devíti církvím, v roce 2012 tak dopadla třeba Pivní církev, která uctívá "posvátný nápoj, do kterého Stvořitel vtiskl kousek své bytosti".

K registraci nové církve je potřeba minimálně 300 podpisů

Pokud chce být nová církev v České republice registrována, tak v žádosti musí uvést svou základní charakteristiku, krátce popsat své učení a působení. Podmínkou jsou také podpisy 300 lidí, kteří se k ní hlásí. Ministerstvo posuzuje žadatele poměrně pečlivě. Když je potřeba, nechává si zpracovávat posudky, kvůli nimž znalci hovoří s členy církve nebo navštěvují bohoslužby. Průměrná délka řízení podle resortu v posledních letech trvá průměrně 10 měsíců.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Diakoniespolu.cz
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Přibývá věřících ve vašem kostele?
Ano a to výrazně
10%
 
Ano
22%
 
Ne, je nás čím dál méně
39%
 
Je to stále stejné
25%
 
Bohoslužby v našem kostele zřejmě brzy zruší
4%
 
(Počet hlasů celkem: 329)