Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Mše biskupa Vokála připomněla událost v Číhošti

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 15. prosince 2014 9:57
Mše biskupa Vokála připomněla událost v Číhošti

P. Josef Toufar na přebalu knihy Jako bychom dnes zemřít měli.
Autor: Nová tiskárna Pelhřimov / archiv Miloše Doležala

Číhošt (Havlíčkobrodsko) - Zhruba dvě stě lidí včera přišlo na mši do kostela v Čihošti na Havlíčkobrodsku, která připomněla čihošťský zázrak. V kostele se před 65 lety samovolně pohnul kříž, jak tenkrát vypovídali svědci události.

Ideologicky toho využila tehdejší komunistická moc, po výsleších státní bezpečností zemřel čihošťský farář Josef Toufar. Dnešní mše také upozorňovala na jeho odkaz. ČTK to řekl kněz Tomáš Fiala.

"Kázání poukazovalo mimo jiné na to, že farář Toufar nikdy nevztahoval pozornost na sebe, ale vždycky se snažil lidi vést k Bohu," uvedl Fiala. Dodal, že mši, kterou mimořádně vedl královéhradecký biskup Jan Vokál, sledoval plný kostel. "Byla to pro nás mimořádná událost. V minulosti už byly mše, v nichž se připomínal osud faráře Toufara, ale ta dnešní byla svým způsobem výjimečná," dodal.

Připomněl také zhruba měsíc starou událost. Tehdy při vyzvedávání ostatků z hromadného hrobu na pražském hřbitově v Ďáblicích byla nalezena kostra, která patří s největší pravděpodobností knězi Josefu Toufarovi. Exhumace ostatků byla nutná pro jeho možné blahořečení. Letos 28. října dostal Toufar in memoriam od prezidenta medaili Za zásluhy I. stupně.

Takzvaný čihošťský zázrak se odehrál na třetí adventní neděli 11. prosince 1949. Při mši v místním kostele se při kázání faráře Josefa Toufara několikrát pohnul půlmetrový kříž umístěný na hlavním oltáři. Událost údajně vidělo 18 svědků. Kříž se pak pohnul ještě jednou na Boží hod.

O věc se začala zajímat komunistická státní bezpečnost, která faráře Toufara 28. ledna 1950 zatkla a odvezla do Jihlavy a posléze do Valdic. Po krutém mučení při výsleších farář Toufar 25. února zemřel. Režim pak rozjel ideologickou kampaň, ve které označil Toufara za agenta Vatikánu, západního špióna a dovedného manipulátora, který se "neštítil použít pro své cíle ani podvodu s domnělým zázrakem".

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
54%
 
Spíše ano
21%
 
Ne
22%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 92)