Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Slovensko je kvůli "křesťanským uprchlíkům" pod palbou kritiky

Ze světa / vlu / ČTK / 21. srpna 2015 19:56
Slovensko je kvůli

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Bratislavský kraj

Bratislava - Slovensko se nově kvůli ochotě přijmout hlavně skupinu křesťanů z přívalu uprchlíků směřujících do Evropy ocitlo ve středu pozornosti světových médií i pod palbou kritiky od generálního tajemníka Rady Evropy, považované za "hlídacího psa demokracie" na starém kontinentu. Velká zahraniční média si přitom slovenského záměru všimla až řadu týdnů poté, co o něm Bratislava začala v červnu hovořit.

Debatu zřejmě odstartoval list The Wall Street Journal, který tento týden napsal, že Slovensko je ochotné přijmout 200 syrských uprchlíků, avšak jen za podmínky, že to budou křesťané, protože na území Slovenska nejsou mešity a muslimové by se tam necítili jako doma, jak řekl mluvčí slovenského ministerstva vnitra. "Jde o příklad, nakolik uprchlická krize ohrožuje ideály multikulturalismu západní Evropy a vyvolává v evropské unii debatu o integraci, sdílení problémů a hodnot," napsal americký deník.

"Odmítáním uprchlíků na základě jejich náboženství je do očí bijící diskriminace," uvedl norský politik Thorbjörn Jagland, který stojí v čele Rady Evropy. "Slovensko by mělo změnit svůj postoj," doporučil.

Agentura AP současně uvedla, že Slovensko spolu s Českem, Maďarskem a Polskem zablokovaly v Evropské unii plán na přerozdělení uprchlíků z Itálie a Řecka mezi členské státy.

200 uprchlíků je jen nepatrný díl

"Chceme si vybrat lidi, kteří opravdu chtějí začít nový život na Slovensku. Slovensko jako křesťanská země může opravdu pomoci křesťanům ze Sýrie najít nový domov na Slovensku," řekl agentuře Reuters mluvčí ministerstva vnitra Ivan Netík o záměru dát přednost křesťanským uprchlíkům, a to po stovce z uprchlických táborů v Turecku a v Itálii. "Nediskriminujeme žádné náboženství, ale bylo by falešnou, neupřímnou solidaritou přijímat lidi, kteří nechtějí žít na Slovensku," dodal mluvčí, podle kterého pro většinu uprchlíků je Slovensko jen tranzitní zemí, navíc tu žije jen nepatrná muslimská komunita a dokonce tu nejsou mešity.

Reuters podotkl, že 200 uprchlíků je jen nepatrný díl z 60.000 utečenců, které se Evropská komise snaží rozdělit mezi členské státy. A hlavní uprchlická destinace, Německo, letos čeká, že počet žadatelů o azyl a uprchlíků vzroste čtyřnásobně na rekordních 800.000.

"Všichni jednáme podle litery a ducha smlouvy (o EU ), která zabraňuje jakékoliv diskriminaci," odpověděla mluvčí EK Annika Breidthardtová na dotaz o slovenském postoji.

"Slovensko není jediné v upřednostňování křesťanů. Český prezident Miloš Zeman, který dlouho brojí proti hrozbě islamistů a vyzval Spojené národy k útokům na jejich základny, také řekl, že by dal přednost křesťanským uprchlíkům," připomněl Reuters.

Dodal, že letos na Slovensku požádalo o azyl jen 109 lidí. Přesto několik tisíc lidí v červnu v Bratislavě demonstrovalo proti přistěhovalcům a policie zatkla stovku lidí poté, co dav zapaloval policejní vozy a napadal kolemjdoucí. A v Gabčíkovu nedávno vyvolal protesty záměr dočasně zde ubytovat 500 žadatelů o azyl v Rakousku.

Asi 70 procent je proti přijetí uprchlíků

Podle agentury AFP přijetí 200 syrských křesťanů na Slovensku má být podle ministra vnitra Roberta Kaliňáka rozděleno do dvou let, padesátka příští rok a zbytek v roce 2017. A pouze křesťané "mají velké možnosti integrovat se transparentně do naší společnosti", uvedla rezortní mluvčí Michaela Paulenová, podle níž je na Slovensku málo muslimů a žádné mešity. "Nemáme nic proti náboženství a není to diskriminace. Ze strany Slovenska je to jen úsilí uspět s integrací," ujistila.

Avšak podle mluvčího Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) je na místě "všezahrnující" přístup. "Vyžadujeme od států, aby se nedopouštěly žádné diskriminace," řekl Babar Baloch.

AFP připomněla "alarmující statistiky" o neustávajícím přílivu statisíců uprchlíků do EU, zatímco Slovensko od dob oddělení od Česka v roce 1993 udělilo azyl celkem 650 osobám. A podle průzkumu asi 70 procent je proti přijetí uprchlíků, což je pocit široce sdílený ve většině "osmadvacítky". 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
26%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 125)