Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Vrchní zemský rabín Sidon je potvrzen ve své funkci

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 8. října 2015 5:05
Vrchní zemský rabín Sidon je potvrzen ve své funkci

Karel Sidon
Autor: Wikipedia.org / Michal Reiter / Creative commons

Praha -  Vrchní zemský rabín Karol Sidon byl včera potvrzen ve funkci. V uplynulých dvanácti měsících čerpal na vlastní žádost dovolenou, aby vyřešil své rodinné záležitosti. "To se stalo a dnes (ve středu) byl na zasedání Rady Federace židovských obcí tajným hlasováním ve funkci potvrzen," řekl ČTK po jednání tajemník federace Tomáš Kraus.

Sidon před rokem rezignoval na funkci vrchního pražského rabína a vyžádal si nejprve půlroční dovolenou ve funkci zemského rabína, kterou poté ještě o půl roku prodloužil. "Svou situaci vyřešil, podle civilního práva je rozveden a podle jeho výkladu by mělo být rozhodnutí soudu závazné i pro rabínský soud," uvedl Kraus. Podle židovského práva platí, že civilní právo dané země stojí nad židovským právem.

Vrchním pražským rabínem se po Sidonovi stal loni v srpnu David Peter, který byl předtím v posledních třech letech pražským rabínem společně se Sidonem. Svou rezignaci na funkci pražského rabína Sidon zdůvodňoval věkem, letos je mu 73 let. Řekl také, že se kvůli práci pro židovskou obec a literární činnosti vyhýbal řešení problémů v soukromém životě a "je načase uvést jej do relativní harmonie se sebou samým". Média uvedla, že za Sidonovou rezignací stála jeho mladší přítelkyně a nedávný rozvod s jeho třetí ženou.

Karol Sidon se narodil v srpnu 1942. V 60. letech byl redaktorem Literárních novin, Literárních listů a Listů, od 70. let patřil k zakázaným autorům, pracoval jako dělník a prodavač tisku. Po podpisu Charty 77 byl propuštěn a následně byl zaměstnán jako topič. K judaismu Sidon konvertoval v roce 1978. V 80. letech byl pod nátlakem StB nucen emigrovat do Německa, kde studoval judaistiku. Do vlasti se vrátil počátkem 90. let.

K období před rokem 1989 se Sidon vrací v románu Altschulova metoda, první díl zamýšlené tetralogie vyšel loni a druhý po roce letos na jaře. Sidon jej publikoval pod pseudonymem Chaim Cigan, brzy však jeho autorství vyšlo najevo. Publikováním pod jiným jménem chtěl autor pravděpodobně oddělit svou literární tvorbu od dalších svých aktivit, zejména svého působení v židovské komunitě.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
51%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
26%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 131)