Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Zásadní verdikt: Madona z Veveří patří církvi

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 8. prosince 2015 15:50
Zásadní verdikt: Madona z Veveří patří církvi

Madona z Veveří, gotický deskový obraz datovaný před rokem 1350
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Praha - Národní galerie (NG) musí vydat církvi obraz Madony z Veveří. Rozhodl o tom dnes pravomocně pražský městský soud, který zamítl odvolání galerie. Potvrdil tak původní rozsudek, jenž vyhověl žalobě římskokatolické církve, která chce vzácnou středověkou památku získat. Podle soudu se prokázalo, že obraz patří církvi a stát není jeho vlastníkem. Proti rozsudku se nelze odvolat. Možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu, které však nemá odkladný účinek. Ode dne doručení rozsudku běží pro vydání obrazu lhůta 30 dní.

Stát měl obraz v úschově

Na obraz si dělala nárok farnost Veverská Bítýška. Podle předsedy odvolacího soudního senátu Milana Chmelíčka se stát k obrazu nechoval jako vlastník, ale jako osoba, která má obraz v úschově jako depozitum. "My z těch provedených důkazů, jednak z doby dávno minulé, a jednak z 30. let, máme za prokázané, že se skutečně jednalo o církevní majetek," řekl Chmelíček.

Zároveň se prokázalo, že na obraz dopadá restituční zákon a jsou splněny všechny podmínky pro vydání obrazu. "Stát deklaroval jednoznačně svůj vlastnický nárok na obraz až přípisem v roce 1958, kdy prohlásil, že věc je vlastnictvím státu. Předtím takto vlastnictví nikdy deklarováno nebylo," uvedl Chhmelíček.

Národní galerie odmítla vstřícný návrh

Obě strany se před zahájením soudního sporu na vydání obrazu nedohodly. Podle právního zástupce církve Františka Severina galerie před podáním žaloby odmítla nabídku, že dostane obraz na 50 let do bezplatné výpůjčky za to, že uzná jeho církevní vlastnictví. NG obraz nevydala, protože se podle jejího názoru nepodařilo bez pochyb prokázat vlastnictví díla.

NG se u soudu hájila tím, že obraz nespadá pod zákon o restitucích, který napravuje křivdy způsobené komunistickým režimem v letech 1948 až 1989, protože byl ve vlastnictví státu již před tímto obdobím. S tím však soud nesouhlasil. Církev argumentovala tím, že neexistuje od poloviny 18. století do roku 1958 dokument, podle kterého by o toto dílo přišla.

Severin po jednání ČTK řekl, že by NG měla obraz vydat nejpozději do 6. února. Vyplývá to ze lhůt pro doručení rozsudku. "Spokojeni nejsme. bereme na vědomí názor odvolacího soudu. Můžu říct pouze tolik, že zvážíme podání dovolání," reagoval na rozsudek právní zástupce NG Ondřej Kolisko.

Vzácný obraz ze 14. století

Madona z Veveří je datována před rokem 1350 a je připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 zdobila kostelík na hradě Veveří, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. V současnosti je pro veřejnost uzavřený.

Obraz se na konci 30. let minulého století v souvislosti s politickými událostmi ocitl v držení Ředitelství státních lesů a statků v Rosicích, ministerstva zemědělství a lesního hospodářství. V roce 1958 jej získala Národní galerie v Praze.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
51%
 
Spíše ano
20%
 
Ne
25%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 119)