Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Na velikonočním festivalu v Brně letos zazní více české hudby

Kraje: Jihomoravský / juml / ČTK / 9. března 2016 14:34
Na velikonočním festivalu v Brně letos zazní více české hudby

Brněnská katedrála svatého Petra a Pavla
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Brno - Více českých autorů od středověku do současnosti zařadili pořadatelé na program 25. ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby v Brně. Přehlídku tvoří šest koncertů v pěti chrámech v centru Brna, hudba je vždy vybrána s ohledem na konkrétní prostor. Program doplňují ještě tři "temné hodinky", které začínají ve 21:00 v jezuitském kostele.

"Letošní téma se obrací domů, k symbolice srdce jako útočiště," řekla novinářům ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová. Ambicí organizátorů bylo co nejširší rozprostření festivalu - co do stylu i stáří vybrané hudby, doplnil dramaturg Vladimír Maňas.

Festival zahájí 20. března v katedrále na Petrově Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou Heika Mathiase Förstera. Zazní zřídka slýchaná díla Miloslava Kabeláče a Luboše Fišera a také písňový cyklus Jana Hanuše Dřevěný Kristus.

Na programu přehlídky je dále novodobá premiéra oratoria Snímání z kříže od Františka Xavera Richtera z roku 1749 nebo varhanní koncert, při kterém zazní Labyrint světa a ráj srdce od Petra Ebena. Recitovat bude skladatelův syn Marek.

K vrcholům přehlídky se podle pořadatelů zařadí vystoupení francouzského ženského ansámblu Discantus. Uvede velikonoční repertoár středověké Francie, ale také zpěvy z Antifonáře Elišky Rejčky, královny, která dožívala v klášteře na Starém Brně. Právě v tamní bazilice se koncert uskuteční.

Velikonoční festival zakončí 3. dubna Filharmonie Brno pod taktovkou Libora Peška. Zazní Foersterova Symfonie č. 4. c moll "Veliká noc" a Dvořákovo Te Deum.

Dramaturgie vychází z liturgického času. Skladby zařazené na program proto odpovídají duchovnímu významu jednotlivých dnů v křesťanském kalendáři. Více informací najdou zájemci na webových stránkách festivalu.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Diakoniespolu.cz
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Přibývá věřících ve vašem kostele?
Ano a to výrazně
8%
 
Ano
21%
 
Ne, je nás čím dál méně
41%
 
Je to stále stejné
26%
 
Bohoslužby v našem kostele zřejmě brzy zruší
4%
 
(Počet hlasů celkem: 276)