Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Želivský klášter vzpomínal na internované kněze a řeholníky

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 16. srpna 2016 11:20
Želivský klášter vzpomínal na internované kněze a řeholníky

Klášter premonstrátů s kostelem Narození Panny Marie v Želivě.
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Želiv - V želivském klášteře si v neděli lidé připomněli 464 kněží a řeholníků, kteří tam byli internováni v 50. letech minulého století. Setkání s názvem Pouť smíření zahájila mše, kterou v klášterním opatském kostele Narození Panny Marie sloužil kardinál Dominik Duka společně s opatem Jáchymem Jaroslavem Šimkem. Skladatel a výtvarník Vladimír Franz poté v kostele zahrál svou skladbu pro varhany a otevřel výstavu svých akvarelů.

Duka několika stovkám lidí v zaplněném kostele připomněl historii 20. století ve spojení s vývojem církve a hlavně perzekuci kněží za druhé světové války, kterou po třech letech vystřídala perzekuce komunistického režimu.

Jména kněží internovaných v klášteře v letech 1950 až 1956 přečetl před zahájením koncertu želivský opat Šimek. Připojil se k němu také generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, akademický malíř a sochař Svetozár Ilavský, psychiatr, pedagog a kněz Max Kašparů a další. Franz potom na varhanách z roku 1722 zahrál svou skladbu Na paměť konce časů.

Želivský klášter premonstrátů byl v 50. letech minulého století místem internace pro kněží a řeholníky z bývalého Československa. Kromě jiných zde byl vězněn kardinál František Tomášek nebo arcibiskup Karel Otčenášek. Premonstráti si roky komunistického žaláře, ve který se klášter na šest let proměnil, připomínají Poutí smíření každoročně.

Podle opata Šimka je novodobá historie želivského kláštera výstižnou připomínkou komunistické zvůle, na kterou dnes mnozí nostalgicky vzpomínají. "Je naší zodpovědností nezapomenout na utrpení kněží, kteří za těmito zdmi léta trpěli," uvedl Šimek. První pouť smíření vykonal se svými bývalými spoluvězni 13. srpna 1968 František Tomášek, pozdější pražský arcibiskup a kardinál.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
54%
 
Spíše ano
21%
 
Ne
22%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 93)