Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Šéf žalobců Zeman žádá přísnější kvalifikaci skutků bývalého kněze Tvrdoně

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 1. března 2017 7:37
Šéf žalobců Zeman žádá přísnější kvalifikaci skutků bývalého kněze Tvrdoně

E. Tvrdoň u soudu
Autor: repro ČT

Brno - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v dovolání prosazuje přísnější právní kvalifikaci některých skutků, jichž se podle pravomocného rozsudku dopustil bývalý havlíčkobrodský duchovní Erik Tvrdoň. Muž si vyslechl tříletý nepodmíněný trest za pohlavní zneužívání a sexuální nátlak vůči několika ženám. Zeman se domnívá, že se muž dopustil i znásilnění, svádění k pohlavnímu styku a zneužití dítěte k výrobě pornografie. ČTK se s obsahem dovolání seznámila.

Podle Zemana je pro právní kvalifikaci některých vytýkaných skutků klíčové to, že Tvrdoň musel překonávat odpor či nesouhlas žen. Nesáhl sice k hrubému násilí, podle Zemana mu ale muselo být zřejmé, že jedná proti vůli žen. Naplnil tak znaky znásilnění, míní šéf žalobců.

"Postačí, pokud pachatel násilí užil (ať už v jakékoliv intenzitě) s úmyslem překonat vážně míněný odpor oběti za účelem donutit ji k souloži nebo k jinému obdobnému pohlavnímu styku. Není tak nezbytně nutná pouze hrubá síla, potyčky či výhružky," stojí v dovolání.

Vůli žen k odporu mohla podle dovolání snížit také okolnost, že Tvrdoň měl autoritu duchovního. Tvrdoň loni v rozhovoru pro Svobodné fórum zpochybnil právě závěr soudů o tom, že se ženy vůči němu nacházely v závislém postavení. "Celý rozsudek týkající se otázky závislosti a jejího zneužití je v mém případě pochybný a jsem přesvědčen, že Nejvyšší soud zkonstatuje nemožnost aplikace zákona v tomto smyslu a tohoto obvinění mě zprostí," uvedl Tvrdoň.

Zemanův podnět zatím podle databáze InfoSoud leží u Okresního soudu v Havlíčkově Brodě spolu s dalším dovoláním v téže kauze, které patrně podal odsouzený. Povinností okresního soudu je předat obě dovolání se spisem nejvyšší instanci do Brna.

Podle obžaloby spáchal Tvrdoň několik útoků na ženy a dívky různého věku, včetně nezletilé dívky, za což mu původně hrozilo až deset let vězení. Nejprve odešel od okresního soudu s pětiletým trestem za znásilnění a pohlavní zneužívání. Navíc mu soudkyně vyměřila pětiletý zákaz práce s nezletilými a povinnost podstoupit ochrannou ústavní léčbu. Odvolací soud v Pardubicích rozsudek zrušil a vrátil k doplnění dokazování. Okresní soud pak Tvrdoně potrestal za zneužívání a sexuální nátlak čtyřmi lety vězení s ostrahou, uložil mu ambulantní léčbu a pětiletý zákaz práce s dětmi. Krajský soud verdikt nakonec ještě zmírnil na tři roky vězení.

K tématu viz též starší text Christnetu: Kauza "chlípného" kněze: Co dokáže falešné obvinění

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

VOS Caritas
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
4%
 
Ne
79%
 
(Počet hlasů celkem: 565)