Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Katedrálu v Innsbrucku během oprav zakryl nápis „Dokud bude mít Bůh plnovous, budu feminist(k)a“

Ze světa / vlu / Vlastní zpráva / 14. srpna 2018 23:39
Katedrálu v Innsbrucku během oprav zakryl nápis „Dokud bude mít Bůh plnovous, budu feminist(k)a“

"Solange Gott ein Mann mit Bart ist, bin ich Feminist". / „Dokud bude mít Bůh plnovous, budu feminista“
Autor: Matthias Prachensky

Innsbruck - Růžově vyšitý nápis umístěný na plachtě pokrývající lešení innsbrucké katedrály svatého Jakuba vytvořila rakouská umělkyně Katharina Cibulka v rámci svého projektu „SOLANGE“ („Dokud“). Upozorňuje, že s Bohem bychom neměli automaticky spojovat genderové stereotypy. Svými instalacemi v rámci projektu „SOLANGE“ Cibulka hledá odpověď na otázku, jak dlouho ještě bude nutné feministické hnutí, nebo jestli už dosáhlo svých cílů. Velké nápisy umísťované na různé budovy v Rakousku zachycují odpovědi vzniklé při diskusi s muži a ženami z celé Evropy, informují o tom stránky diecéze.

Na dómu svatého Jakuba v Innsbrucku se nápis objevil 27. července díky spolupráci umělkyně se skupinou „Kunstraum Kirche“ a místní farností. Instalace je financována v rámci podpory umění ve veřejném prostoru z rozpočtu spolkové země Tyrolsko.

„Podle mě je výrok správně mazaný a neideologický,“ uvedl generální vikář katedrály Florian Huber při vernisáží umělecké intervence. Huber upozornil na to, že v interiéru katedrály je mnohokrát Bůh zobrazen jako starý muž s vousy. „V prvních stoletích křesťanství by si nikdo takové zobrazení Boha, které se stalo tak běžných během renesance a baroka, nedovolil.“

Huber doplnil, že představa Boha se během historie různě vyvíjela. V tomto ohledu je podle něj umístěný výrok obrazný a upozorňuje na to, že je nutné naše představy a obrazy podrobovat otázkám a pochybnostem.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Reklama ETF
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
1%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 947)