Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Stud a lítost, uvedl vatikánský mluvčí ke zneužívání v Pensylvánii

Ze světa / juml / ČTK / 17. srpna 2018 11:08
Stud a lítost, uvedl vatikánský mluvčí ke zneužívání v Pensylvánii

Ilustrační foto
Autor: pixbay.com / kheinz46

Řím - Vatikán dnes vyjádřil stud a lítost nad zprávou o zneužívání dětí kněžími ve Spojených státech. Reaguje tak na zprávu z Pensylvánie z tohoto týdne, podle níž v tomto americkém státě v uplynulých 70 let přes 300 duchovních zneužilo nejméně 1000 dětí.

Ke zprávě komise velké poroty ve státě Pensylvánie lze říci jen dvě slova: Stud a lítost, uvedl Vatikán v dnešním prohlášení. Případy zneužívání uvedené ve zprávě jsou podle vatikánského mluvčího Grega Burkeho z kriminálního i morálního hlediska "zavrženíhodné".

Oběti podle Burkeho byly připraveny o hrdost a víru. Církev si musí z minulosti vzít "tvrdá ponaučení", zdůraznil mluvčí. Odpovědní a ti, kteří zneužívání umožnili, podle něj musí skládat účty.

Papež František stojí na straně obětí a jsou pro něj prioritou, ujistil mluvčí Vatikánu. Dodal, že církev chce oběti vyslechnout, aby byla "tragická hrůza, která ničí život nevinných", vymýcena.

Devítisetstránková zpráva o zločinech amerických římskokatolických kněží v Pensylvánii obsahuje kruté případy sexuálního násilí od 40. let minulého století. Skutečný počet zločinů je podle zprávy nejspíš ještě větší, protože mnoho dokumentů se v tajných církevních archivech nepodařilo dohledat a některé z obětí se nepřihlásily.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Komuniální církev

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Chystáte se k dobrovolnické pomoci potřebným kvůli pandemii?
Ano
11%
 
Zatím to zvažuji
15%
 
Spíše ne
8%
 
Ne
65%
 
(Počet hlasů celkem: 84)