Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež František svatořečil papeže Pavla VI. a zavražděného arcibiskupa Romera

Ze světa / kir / ČTK, red. / 15. října 2018 0:27
Papež František svatořečil papeže Pavla VI. a zavražděného arcibiskupa Romera

Salvadorský arcibiskup Óscar Romero
Autor: Wikipedia.org / Wikimedia Commons

Vatikán -

Papež František dnes na vatikánském Svatopetrském náměstí prohlásil svatými sedm lidí včetně dvou výrazných osobností římskokatolické církve minulého století - papeže Pavla VI. a salvadorského arcibiskupa Óscara Romera zavražděného v roce 1980 během občanské války ve středoamerické zemi. Oba muži podle agentury AP současnou hlavu katolické církve silně ovlivnili. Ke svatořečení Romera se v dopise papeži vřele vyjádřil i arcibiskup z Canterbury Justin Welby.

"Prohlašujeme a stanovujeme svatými blahoslavené Pavla VI., Óscara Arnulfa Romera Galdámeze,..." pronesl v latině papež obvyklou formuli.

Podle Vatikánu obřadu přihlíželo přes 60.000 lidí, včetně mnoha poutníků ze Salvadoru. Papež dnes kromě svého předchůdce z let 1963 až 1978 a salvadorského arcibiskupa svatořečil také dva italské kněze, dvě zakladatelky náboženských řádů z Německa a Španělska a italského sirotka Nunzia Sulprizia, který na počátku 19. století zahynul ve věku 19 let po životě plném utrpení.

AP uvedla, že Romero i Pavel VI. ztělesňují otevřenou církev blízkou chudým a bojující s bezprávím, kterou nynější papež prosazuje. Pavel VI. během svého papežského pontifikátu realizoval dialog s východními církvemi, byl otevřený k odloučeným křesťanským církvím na Západě a nebránil se modernizaci katolické církve. Rozporuplné reakce ovšem vyvolala jeho encyklika z roku 1968, ve které potvrdil odmítavý postoj církve k antikoncepci. V témže roce odsoudil vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Českého biskupa Štěpána Trochtu a arcibiskupa Františka Tomáška Pavel VI. tajně jmenoval kardinály a kardinála Josefa Berana nechal pohřbít do krypty vatikánské baziliky mezi hroby papežů.

Kromě Františka inspiroval Pavel VI. také Óscara Romera, který za občanské války ve své zemi pomáhal lidem pronásledovaným tehdejším režimem. Byl významnou postavou v boji proti takzvaným eskadrám smrti, což byly na salvadorskou vládu napojené oddíly likvidující oponenty vojenského režimu během 13leté občanské války, při níž zemřelo okolo 75.000 lidí.

Sám Romero byl během mše v březnu 1980 eskadrami smrti zastřelen. Papež František letos v únoru potvrdil, že Romero byl zabit z nenávisti k víře, takže může být považován za mučedníka. František také označil Romera za "božího člověka".

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Reklama ETF
Studium IES

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
13%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
2%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 820)