Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Církev laicizovala kněze z Barbarinovy kauzy

Ze světa / juml / ČTK / 5. července 2019 10:21
Církev laicizovala kněze z Barbarinovy kauzy

Kardinál Philippe Barbarin
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Paříž - Francouzský kněz Bernard Preynat, který v 80. a 90. letech zneužíval chlapce, byl dnes zbaven kněžských povinností a převeden do laického stavu. Informovala o tom agentura AFP. Soud v Lyonu v březnu shledal francouzského kardinála a místního arcibiskupa Philippa Barbarina vinným z toho, že Preynatovo sexuální zneužívání nezletilých zatajoval.

Preynat trest dostal, neboť jeho činy byly opakované, počet obětí vysoký a také proto, že zneužil svého postavení. Preynat má nyní měsíc na to, aby se proti rozhodnutí případně odvolal.

Dnešním uznáním viny se podle církevního soudu otevírá cesta ke zkoumání požadavků jednotlivých obětí na finanční odškodnění.

Nyní 74letý kněz Preynat byl obviněn ze zneužívání mladistvých v roce 2016, soudní proces by měl podle agentury AFP začít v následujících měsících. Činy, které mu francouzská justice klade za vinu, se podle prokuratury staly před rokem 1991.

Preynatův případ poutá mezinárodní pozornost především kvůli zapojení kardinála a lyonského arcibiskupa Philippa Barbarina. Duchovní podle soudu nenahlásil úřadům informace o zneužívání chlapců knězem Preynatem, ačkoli o nich věděl. Sám Preynat dříve uvedl, že ho Barbarin a další církevní činitelé kryli.

Barbarin, který u soudu dostal v březnu podmíněný trest vězení v trvání šesti měsíců, nabídl papeži Františkovi rezignaci. Hlava římskokatolické církve ji ale odmítla.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Jak hodnotíte pastorační praxi katolické církve vůči homosexuálům?
Je dostatečně vstřícná
17%
 
Respektuje jejich orientaci, ale souhlasím, že dle katechismu církev odmítá jejich sexuální život
31%
 
Požadavky katechismu by se měly změnit, nelze vyžadovat celibátní chování od všech homosexuálů
20%
 
Je velmi negativní až vulgární navzdory požadavkům katechismu
32%
 
(Počet hlasů celkem: 163)