Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež František píše syrskému prezidentovi Bašáru al-Asadovi

Ze světa / vlu / ČTK / 22. července 2019 18:20
Papež František píše syrskému prezidentovi Bašáru al-Asadovi

Vybombardované syrské město Dúmá u Damašku
Autor: wikipedia.org / Wikipedia Commons

Vatikán - Vyslanec papeže Františka dnes informoval syrského prezidenta Bašára Asada o znepokojení Vatikánu špatnou humanitární situací v severozápadní syrské provincii Idlib. Idlib je poslední syrskou provincií, kterou mají pod kontrolou odpůrci syrské vlády.

Kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson předal Asadovi dopis, v němž papež vyjádřil hluboké znepokojení nad situací v Idlibu, zejména nad podmínkami, ve kterých žijí civilisté. Papež v dopise žádá o možnost návratu pro miliony lidí, kteří byli v důsledku bojů nuceni opustit své domovy, o humánní přístup k politickým vězňům a vyzývá také k pokračování rozhovorů, které by přinesly politické řešení konfliktu.

„V dopise vyzývá Svatý otec prezidenta Asada k projevu dobré vůle a k nalezení reálných řešení, jež by ukončily konflikt, který trvá už příliš dlouho a který vedl ke ztrátě mnoha nevinných životů,“ uvedl vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin. 

„Na počátku této nové iniciativy jsou obavy papeže Františka a Svatého stolce vyvolané humanitární krizí v Sýrii, zejména v provincii Idlíb. V této oblasti žije přes 3 miliony lidí, z toho 1 milion 300 tisíc tvoří vnitřní uprchlíci, donucení dlouhým syrským konfliktem hledat útočiště právě v této části země, která byla v loňské roce označena za demilitarizovanou. Nedávné vojenské útoky však zhoršily beztak extrémní podmínky života v uprchlických táborech a mnozí byli přinuceni k útěku. Papež s velkým zármutkem sleduje dramatické osudy civilního obyvatelstva, zejména dětí, které jsou zavlečeny do krvavých bojů. Válka bohužel pokračuje, neskončila, pokračuje bombardování, v oblasti bylo zničeno mnoho zdravotnických zařízení a řada dalších musela omezit nebo zcela ukončit svou činnost,“ doplnil Parolin podle Vatican News.

Asad podle syrské státní agentury SANA Turksonovi řekl, že je nutné vyvinout tlak na státy, které podporují teroristy, což je podle agentury Reuters označení Damašku pro rebely, kteří chtějí Asadův pád.

Syrská válka, která trvá už devátým rokem, začala po protestech proti Asadovi v syrských městech. Dosud si boje podle agentury Reuters vyžádaly kolem půl milionu obětí na životech, více než 5,6 milionu lidí uprchlo do Jordánska, Libanonu, Iráku a Egypta a 6,6 milionu jich bylo nuceno opustit své domovy a přesídlit se do jiných částí Sýrie.

Idlib je poslední rebely ovládanou oblastí v Sýrii, kterou mají převážně pod kontrolou islamisté. Hlavní slovo má v Idlibu radikální skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), kterou mimo jiné tvoří někdejší členové fronty An-Nusra. Ta se v roce 2016 přejmenovala, některá média či vlády ale tyto radikály stále označují původním názvem skupiny. Kromě HTS v Idlibu působí i povstalecké bojůvky, které se tam stáhly z jiných částí Sýrie.

Od konce dubna si boje na severozápadě Sýrie spolu s leteckými údery syrských a ruských vojsk podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyžádaly na 682 lidských životů. Při povstaleckých útocích v režimem držených oblastech ve stejném období zahynulo 53 civilistů, uvedla SOHR. Ta dění v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měli jste nebo plánujete svatbu v kostele?
ano
73%
 
ne, měli jsme nebo chceme mít civilní obřad
2%
 
jsem singl a svatbu neplánuji
15%
 
uzavřel (a) jsem nebo plánuji registrované partnerství
10%
 
(Počet hlasů celkem: 60)