Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Holešov má nejstarší výtisk Šachova komentáře židovského práva

Kraje: Zlínský / / ČTK, mn / 12. února 2020 8:48
Holešov má nejstarší výtisk Šachova komentáře židovského práva

holešovský rabín Šabtaj ha-Kohen
Autor: Wikipedia.org

Holešov -

Holešov získal nejstarší výtisk komentáře židovského práva Šulchan aruchu od rabína Šacha. Kniha vyšla v roce 1663, tedy v roce, kdy holešovský rabín zemřel. Svazek je o 14 let starší než kniha se stejným obsahem, kterou se město pochlubilo před dvěma lety, řekla  ČTK mluvčí Městského kulturního střediska Holešov Dana Podhajská. Výtisk rozšířil soubor rabínových knih v holešovské synagoze.

Svazek získal správce Šachovy synagogy Vratislav Brázdil od obchodníka z New Yorku. "Dostal jsem nabídku knihu koupit a neváhal jsem. Takové výtisky se na trhu téměř nevyskytují," uvedl Brázdil.

Kniha je podle něj mimořádná také tím, že je v ní popsaný příběh, který předcházel vydání v amsterodamské tiskárně a který je zmíněný v jiných židovských knihách. "Rabín před svou smrtí požádal zetě, aby komentáře vydal. Když se tak nestalo, zjevil se mu ve snu a slib mu připomněl. Teprve poté komentář vyšel knižně," řekl Brázdil.

Výtisk je Šachovým komentářem židovského práva, které na přelomu 15. a 16. století napsal Josef Karo pro sefardské Židy. Jde o téměř shodný, ale starší výtisk, než jakým je kniha z roku 1677, kterou synagoga získala před dvěma lety. "Rozdíl je v tom, že kniha z roku 1663 obsahuje Šachovu vsuvku k pátému dílu Šulchan aruchu, kniha z roku 1677 k dílu druhému. Navíc v tomto případě Šachův komentář doplňuje ještě komentář rabína Taze ze Lvova," uvedla Podhajská.

Šachovu knihovnu začal Brázdil budovat již před lety, postupně ji obohacoval výtisky získanými ve světových internetových aukcích. Nyní sbírka čítá téměř tři desítky svazků, nejvzácnější a nejzajímavější z nich jsou v Šachově studovně v synagoze vystaveny. "Knihy primárně slouží židovským poutníkům ke studiu a k rozjímání. Pro zvídavého běžného turistu jsou zážitkem. Podobný památník v jiných českých synagogách není," doplnila Podhajská.

Šach, vlastním jménem Šabtaj ha-Kohen, se řadí mezi 20 nejvýznamnějších židovských učenců, jeho práce věnované především židovskému právu jsou pro židovský svět zásadní. V úterý 25. února si podle lunárního hebrejského kalendáře Židé připomenou 357. výročí rabínovy smrti. Při té příležitosti by měly jeho hrobku na holešovském židovském hřbitově znovu navštívit desítky až stovky zbožných židovských věřících z celého světa.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Reklama ETF
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
2%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 894)