Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Den židovských památek byly otevřeny desítky synagog a dalších památek

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 14. srpna 2023 11:04
V Den židovských památek byly otevřeny desítky synagog a dalších památek

Synagoga v Čáslavi
Autor: www.wikipedie.org / Ondřej Kořínek / Wikipedia Commons

Česká republika - Veřejnosti se v neděli otevřelo 55 židovských památek v Česku, které nejsou běžně přístupné nebo byly v posledních letech opraveny. Lidé si mohli prohlédnout například synagogu v Čáslavi nebo židovské hřbitovy v Litomyšli, Kolíně a Polné. Přehled zpřístupněných památek a informace o doprovodném programu byl pro zájemce k dispozici na webu. Den židovských památek se konal pošesté.

"Mezi největší lákadla letošního roku patřila bezesporu čáslavská synagoga, ve které byla po několika letech dovršena první fáze rekonstrukce," uvedl v tiskové zprávě Pavel Veselý z pražské židovské obce, která akci spolupořádala. Otevřené budou mimo jiné také synagogy v Třebíči, Mikulově či Krnově. Židovské hřbitovy si budou moci zájemci prohlédnout například v Litomyšli, ve středočeské obci Přistoupim, Terešově na Rokycansku, v Kolíně, Polné na Jihlavsku nebo v Prostějově.

"Na starém kolínském hřbitově proběhla v loňském roce dokumentace více než 600 náhrobků, během které bylo nalezeno několik místních významných osobností - rabínů, jejich rodinných příslušníků či představených židovské náboženské obce," doplnil Veselý. Na židovském hřbitově v Polné zase podle něj letos dokončili opravu 114 poškozených náhrobků.

Z památek pražského židovského města byla přístupná pouze Jeruzalémská synagoga, na jejíž ženské galerii jsou dvě stálé expozice o péči o židovské památky.

V některých lokalitách organizátoři připravili doprovodný program, nejčastěji komentované prohlídky a přednášky. Všechny památky byly přístupné zdarma, nebo za dobrovolné či symbolické vstupné.

Veselý připomněl, že většina židovských obcí na území ČR zanikla kvůli holokaustu a také v důsledku poválečných emigračních vln. Synagogy a židovské hřbitovy byly opuštěny a chátraly. Během druhé světové války bylo zničeno na 70 synagog, dalších 105 synagog bylo zbořeno během komunistického režimu. Teprve po listopadu 1989 se začalo s dokumentací a záchranou zbylých památek. Do dnešní doby se dochovalo kolem 200 synagog a 370 židovských hřbitovů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
20%
 
Ne
25%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 122)