Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Barokní Litomyšl

Zemřel známý teolog Milan Opočenský, bývalý generální tajemník Světového reformovaného svazu

Archiv zpráv / juml / ČTK / 2. února 2007 1:00
Praha - Ve věku 75 let zemřel 31. ledna český evangelický teolog Milan Opočenský, v letech 1989 až 2000 generální tajemník Světového reformovaného svazu (WARC). Zastupoval tehdy společenství 218 různých protestantských církví ve 107 zemích a s přibližně 75 miliony členů, které má ústředí v Ženevě. Informaci o jeho úmrtí dnes ČTK potvrdila Českobratrská církev evangelická.

V mezinárodním ekumenickém hnutí působil Opočenský už na přelomu 60. a 70. let, kdy byl v komisi pro mládež Světové rady církví a poté evropským tajemníkem Světové federace křesťanského studentstva. Angažoval se také v Křesťanské mírové konferenci - mezinárodní organizaci založené roku 1958 v Praze a podporující v podstatě mírovou politiku Sovětského svazu.

Prezident WARC Clifton Kirkpatrick vyzdvihl význam zesnulého pro přínos svazu k ekonomické a ekologické spravedlnosti a nazval Opočenského jedním ze "světců ekumenického hnutí".

Jako teolog se Opočenský zabýval nejen českou reformací,zejména učením Petra Chelčického, ale především vztahem křesťanství a marxismu, revoltami a revolucemi a takzvanou teologií osvobození. Působil na pražské evangelické fakultě.

Jeho matka byla první ženou, která v Čechách studovala teologii, stejné vzdělání měla i jeho manželka.

Narodil 5. července 1931 v Hradci Králové v rodině evangelického faráře. Od studií na něj měl vliv zejména levicově orientovaný teolog Josef Lukl Hromádka, významný činitel světového ekumenického hnutí a představitel moderní evangelické teologie. Hromádkovi jeho oponenti vytýkali snahy o dialog s marxisty a o prohloubení duchovní dimenze socialistické společnosti.(Kvůli tomu byl také mnohem uznávanější a známější v cizině než doma v Česku, pozn. red.) Více na www.warc.ch

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
62%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
9%
 
Ne
27%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 1288)