Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Barokní Litomyšl

Karel Bican i přes sexuální selhání zůstává biskupem husitské církve

Archiv zpráv / kir / ČTK / 3. března 2007 1:00
Praha - Karel Bican zůstává zatím i přes své loňské homosexuální selhání ve funkci pražského biskupa Církve československé husitské. Na diecézním shromáždění v Praze dnes odpůrci jeho setrvání v úřadu nezískali potřebných 60 procent hlasů. Patriarcha církve Tomáš Butta řekl novinářům, že pro odvolání bylo 46 procent delegátů a proti odvolání polovina.

V církvi podle informací ČTK vzniká iniciativa směřující ke svolání mimořádného sněmu, protože se řada lidí, zejména laiků, domnívá, že je neúnosné a nemyslitelné, aby Bican za této situace zůstal biskupem a poškozoval jméno celé církve. Bican, pětapadesátiletý ženatý duchovní, požadoval sex po mladém muži, jemuž pomáhal po návratu z vězení. Po zveřejnění případu v médiích nejprve lhal a přiznal se až pod nátlakem.

"Počítal jsem s tím, že nebudu potvrzen ve funkci," tvrdil dnes novinářům. Zároveň řekl, že dnes nezaznamenal žádné hlasy proti sobě.

V církevních kruzích se však předem vědělo, že má v diecézi, pokrývající území metropole a řady přilehlých i vzdálenějších okresů, značnou podporu. "Diecézní shromáždění ukázalo názorovou rozdílnost," konstatoval Butta.

Ústřední rada církve v souladu s názorem biskupského sboru Bicana počátkem roku vyzvala, aby odstoupil. Biskup však abdikovat odmítl a nechal rozhodnutí na těch, kteří ho zvolili. Z 255 přítomných delegátů dnes bylo 117 pro odvolání a 129 proti; sedm se zdrželo hlasování, informovala pražská diecézní rada církve.

"Špatně jsem neudělal nic, jen jsem některé věci ze svého soukromí neřekl rovnou na veřejnosti - a to by se povedlo asi málokomu, pokud by se dostal do stejné situace jako já," poznamenal dnes biskup.

Již dříve řekl, že se za svůj cit nestydí a nechce omlouvat. V církvi v té souvislosti zaznívá řada hlasů, že je možné mu třeba i odpustit homosexuální sklon, že však ztratil bezúhonnost a důvěru; odstoupení by proto bylo chápáno jako logický projev pokání.

Jeho funkční období trvá do roku 2013, zváží však podle svých slov, zda zůstane až do jeho konce. Podle Butty na shromáždění uvedl, že chce ještě uskutečnit úkoly, které považuje za prioritní, a po dvou letech požádat diecézní shromáždění o důvěru. "Budu dál vykonávat službu biskupa a pracovat, snažit se, abych svůj obraz vylepšil," poznamenal Bican. Ani výzva biskupského sboru a ústřední rady, aby odstoupil, pro něj podle jeho slov neměla váhu. "Co následovalo, byly pouze útoky a psychický teror, tomu já jsem nikdy v životě neustupoval, stejně jako vydírání nebo vyhrožování," prohlásil muž, jehož jméno také figuruje v seznamech spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti.

Patriarcha Butta, který na shromáždění neměl hlasovací právo, se domnívá, že Bicana podporují lidé z diecéze z důvodů osobních a pracovních vazeb.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
62%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
9%
 
Ne
27%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 1307)