Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Počet Amišů v USA se za posledních 16 let skoro zdvojnásobil

Archiv zpráv / vlu / ČTK / 21. srpna 2008 2:00

Philadephia - Počet členů americké komunity Amišů, kteří odmítají výdobytky moderní civilizace, se za posledních 16 let téměř zdvojnásobil. Mají veliké rodiny, sňatky uzavírají mezi sebou a dožívají se vyššího věku, uvádí se v sociologické studii, o níž informuje agentura Reuters.

Zatímco v roce 1992 žilo ve Spojených státech 125.000 Amišů, letos je to 231.000. Průměrný roční přírůstek této menšiny v tomto období činil čtyři procenta. A pokud současný trend bude pokračovat, do roku 2026 se jejich počet oproti dnešku zdvojnásobí, uvádí ve svém výzkumu sociolog Donald Kraybill z univerzity v Elisabethtownu v Pensylvánii.

Amišové jsou křesťanská sekta, která do Spojených států emigrovala z Evropy během 18. a 19. století. Odmítají používat elektřinu nebo moderní techniku, ale také násilí a militarismus. Nejezdí autem a cestují zásadně koňmo. Chodí oblečeni jako před dvěma sty lety, ženy nosí čepce a muži plnovous. Mluví německým dialektem.

V dobách, kdy jiné etnické a náboženské skupiny žijící v USA se kvůli smíšeným manželstvím obávají o svoji budoucnost a identitu, Amišové si takové starosti dělat nemusejí. Smíšené sňatky totiž odmítají, znamenají pro ně vyloučení z jejich církve.

Populačnímu růstu Amišů v posledních letech pomohlo i to, že manželé mají průměrně pět až šest dětí a daří se jim v komunitě udržovat mladé lidi. Dožívají se také vyššího věku než dříve a oproti americkému průměru mají nižší dětskou úmrtnost.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měli jste nebo plánujete svatbu v kostele?
ano
76%
 
ne, měli jsme nebo chceme mít civilní obřad
2%
 
jsem singl a svatbu neplánuji
14%
 
uzavřel (a) jsem nebo plánuji registrované partnerství
8%
 
(Počet hlasů celkem: 119)