Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

KLDR propustila zadržovaného australského misionáře

Ze světa / vlu / ČTK / 3. března 2014 10:23

Pchjongjang - Severní Korea dnes propustila na svobodu australského misionáře, který byl v únoru zadržen za šíření křesťanství v této komunistické zemi. Z KLDR byl Australan vyhoštěn. Informovala o tom agentura Reuters.

KLDR obvinila Australana Johna Shorta ze zločinu, jehož se podle ní dopustil tím, že rozdával biblické texty nedaleko buddhistického kláštera v severokorejské metropoli Pchjongjangu na výročí narození zesnulého vůdce KLDR Kim Čong-ila 16. února.

Podle severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA se Short k porušení zákonů KLDR přiznal a omluvil se. "Hluboce se omlouvám za to, co jsem učinil, když jsem šířil biblické texty 16. února na den narozenin jeho excelence Kim Čong-ila," uvedl Australan v doznání datovaném 1. března. "Uvědomuji si, že média ve Spojených státech a v západních zemích, která tvrdí, že KLDR je uzavřená země bez náboženských svobod, jsou nepřesná a chybná," dodal misionář v dokumentu, který podle agentury Reuters používá jazyk severokorejské propagandy.

Agentura KCNA napsala, že Pchjongjang se rozhodl pětasedmdesátiletého misionáře osvobodit mimo jiné s ohledem na jeho vysoký věk. KLDR často propouští zadržované cizince výměnou za jejich přiznání, mnozí z nich ale po osvobození řeknou, že se přiznali nedobrovolně, kupříkladu pod hrozbou násilí.

Po propuštění odletěl misionář do Pekingu, kde se ho ujali zaměstnanci australského velvyslanectví.

KLDR zadržuje v současnosti ještě další dva misionáře. Američan Kenneth Bae byl odsouzen za podvratnou protistátní činnost a odpykává si 15 let nucených prací. Koncem února navíc Pchjongjang zveřejnil videonahrávku zadržovaného jihokorejského misionáře Kim Čong-uka, který se na videu doznává, že spáchal protistátní zločiny. KLDR prohlašuje, že Kim je jihokorejský špion, který se tajně pokoušel svrhnout její státní zřízení.

KLDR sice tvrdí, že prosazuje svobodu vyznání, ale v praxi patří mezi režimy, které náboženskou svobodu nejvíce potlačují. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
26%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 125)